Kúpeľníctvo, s ktorým sa radí SR k tradične vyspelým krajinám Európy, je strategickým produktom cestovného ruchu (CR) v Banskobystrickom kraji (BBK). Výborné podmienky na rozvoj kúpeľného, kúpeľno-relaxačného a zdravotného CR vytvára najmä kvalita liečivých vôd a klímy a vysoký štandard zdravotníckych služieb v kúpeľoch. Z celkového počtu 23 prírodných liečebných kúpeľov v SR sa v BBK nachádza šesť kúpeľných miest.
Absolútnu konkurenčnú výhodu BBK oproti ostatným krajom v SR tvorí podľa odborníkov potenciál teplých minerálnych a termálnych vôd využívaných v kúpeľných miestach. Brusno, Číž, Dudince, Sklené Teplice, Sliač a Kováčová okrem liečebných procedúr poskytujú aj rehablitačno-rekreačné možnosti. Ich klienti čoraz viac okrem tradičných kúpeľov vyhľadávajú tiež vytvárajúce sa wellness centrá. Ambíciou kraja je podporiť rozvoj kúpeľníctva a vytvoriť konkurencieschopné produkty v kombinácii so zimným a vidieckym CR a návštevou významných kultúrnych pamiatok spojených s tradičnými podujatiami.
V kúpeľnom a zdravotnom CR má BBK významnú konkurenčnú výhodu v porovnaní s Poľskom a Ukrajinou. Zatiaľ síce nekonkuruje Maďarsku a Rakúsku, chce však konkurovať susednému Česku a aktívne sa presadiť na ukrajinskom a ruskom trhu a s unikátnymi horúcimi prameňmi aj v celom stredoeurópskom regióne. Kúpeľné aktivity viazané na prírodný liečivý fenomén podmieňuje rozsiahla a náročná funkčná, obslužná a iná vybavenosť s komplexnou infraštruktúrou v kultúrnom prírodnom prostredí. Len niektoré ako klimatoterapia a speleoterapia sa môžu realizovať aj vo vhodnom prírodnom prostredí s využitím vybavenosti blízkeho sídla alebo strediska CR.
Klimatoterapia využívajúca zdraviu prospešný účinok horskej klímy a ovzdušia v súčasnosti v BBK nemá významnejšie zastúpenie. Napriek tomu je skrytou súčasťou všetkých aktivít CR v horskom prostredí. Niektoré horské strediská a obce majú predpoklady toto využiť a postupne získať štatút klimatických kúpeľov. Potenciálnu možnosť stať sa nimi majú strediská Donovaly, Chopok - juh, Telgárt, Čierny Balog, Detva - Poľana - Lom nad Rimavicou, Banská Štiavnica - Počúvadlo, Tisovec - Bánovo, Muránska Huta, Špania Dolina a ďalšie. Speleoterapiu, liečebnú metódu využívajúcu špecifické a unikátne vlastnosti prostredia, najmä ovzdušia prevažne krasových jaskýň na liečbu chronických a alergických chorôb dýchacích orgánov, uplatňujú v jaskyni Bystrá. Je prírodným inhalatóriom aerosólu, ktorý je nenapodobiteľný umelým spôsobom. Ďalšie možnosti rozvoja speleoterapie v BBK je treba podľa odborníkov skúmať aj v iných jaskynných systémoch, najmä v blízkosti aglomerácie Banská Bystrica - Zvolen. Značný potenciál predstavujú nesprístupnené jaskyne v Starohorsko-harmaneckom a Ponickom krase a v krase v okolí Tisovca a Muráňa.
Autor článku: TASR