Nadrozmerná maketa hrubého čreva, ktorá je súčasťou osvetovej kampane Europacolon TOUR Slovensko 2008, má všetkým priblížiť, ako vyzerá zdravé hrubé črevo a črevo postihnuté kolorektálnym karcinónom (KRK). Črevo, ktorým sa dá prejsť ako tunelom, tak formou roadshow navštívi desať slovenských miest.
"Návštevníci uvidia nielen zdravé hrubé črevo, no spoznajú aj sedem črevných diagnóz. Od tých menej závažných až po KRK, teda rakovinu hrubého čreva a konečníka," uviedol na dnešnom stretnutí s novinármi zakladateľ Europacolon Slovensko Patrik Herman. Kampaň je zameraná na zvýšenie povedomia, prevenciu a skoré odhalenie rakoviny hrubého čreva a konečníka. "Ide o to, aby si čo najväčší počet pacientov na Slovensku zdravých nad 50 rokov, uvedomilo, že to, že všetko je v poriadku, nemusí byť v poriadku. Aby sa odhodlali a išli na vyšetrenie k praktickému lekárovi," vysvetlil zámer kampane člen správnej rady Europacolon Slovensko Rudolf Hrčka.
Ešte stále nízky počet ľudí, ktorí absolvujú pravidelné prehliadky a skríningové programy, je podľa jeho slov celosvetovým problémom. Hrčka zdôraznil, že mnoho ľudí robí tzv. pštrosiu politiku, pchajú hlavu do piesku. Kampaň sa preto zameriava aj na vysvetľovanie príznakov ochorenia. Podľa Hrčku je veľa pacientov, ktorí sa vyhýbajú návšteve lekára kvôli strachu z nálezu, ale tiež takých, ktorí sa obávajú samotného vyšetrenia či operácie. "Kampaň musí vysvetľovať veci, ktoré pomôžu posmeliť pacienta, aby na vyšetrenie išiel, že kolonoskopia nie je nič hrozné," skonštatoval.
Myšlienka uskutočniť celoeurópsku edukačnú kampaň a nutnosť vzdelávať širokú verejnosť o KRK odznela v marci 2008 aj na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli. Slovensko sa tak do celoeurópskej kampane zapojilo ako prvá krajina. Rakovina hrubého čreva a konečníka je na Slovensku diagnostikovaná ročne asi u 3000 nových pacientov. Štatistiky hovoria, že ak je ochorenie zachytené včas, dá sa vyliečiť až 95 percent postihnutých. Aj preto je podľa zakladateľky Europacolon Joly Gore-Booth dôležité zamerať na Slovensku pozornosť najmä na zmenu životosprávy a zvyšovať povedomie o skríningu.
Autor článku: TASR