Slovenské zdravotné poisťovne (ZP) schválili v minulom roku plánovanú liečbu v zahraničí 708 poistencom. Z toho najviac bolo poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). „V roku 2007 schválila VšZP 476 návrhov na liečbu svojich poistencov v krajinách Európskej únie a štyri návrhy mimo EÚ," uviedla pre TASR hovorkyňa poisťovne Petra Balážová. Naopak ani jeden prípad plánovanej liečby v zahraničí nemala Európska zdravotná poisťovňa, ktorá zo slovenského trhu odišla v máji tohto roka.
V spomínaných prípadoch išlo o liečbu v štátoch Európskej únie, najmä v Českej republike, Rakúsku, Taliansku a Nemecku. Zdravotná poisťovňa Apollo a Dôvera eviduje po jednom prípade plánovanej liečby aj vo Švajčiarskej konfederácii. Mimo Európskej únie slovenským poistencom poskytli plánovanú liečbu v jednom prípade aj v USA a Rusku. "Väčšina prípadov liečby v zahraničí, ktoré doposiaľ eviduje Union zdravotná poisťovňa, a.s., sa týkala genetických vyšetrení, špeciálnych operácií alebo použitia tvrdých šošoviek," uviedla pre TASR hovorkyňa ZP Union Nina Zelníková. Poistenci Dôvery absolvovali v zahraničí výkony na oddeleniach vasografie – rádiodiagnostike, genetické vyšetrenia, stereotaktické operácie, neurochirurgické a ortopedické operácie, zákroky na oddeleniach klinickej nukleárnej medicíny a endokrinológie, operácie gama nožom a tvrdé očné šošovky.
Najväčšie zastúpenie liečby neurologických ochorení a ochorení zrakového aparátu s potrebou tvrdých kontaktných šošoviek a očných protéz a vyšetrenie genetických malformácií eviduje aj ZP Apollo. Okrem iných transplantáciu pečene, srdca či pľúc hradila v minulom roku v zahraničí Spoločná zdravotná poisťovňa. Tretinu zo všetkých schválených návrhov na liečbu poistencov VšZP v cudzine predstavovali neurochirurgické výkony, výroba a aplikácia tvrdých kontaktných šošoviek a genetické vyšetrenia. VšZP schválila aj 21 návrhov na transplantáciu orgánov, najčastejšie išlo o transplantácie pečene, kostnej drene a obličiek.
Liečba v cudzine patrí medzi finančne náročnú liečbu, podmienky jej poskytovania sa líšia. Každá zdravotná poisťovňa zverejňuje kritériá, na základe ktorých poskytuje svojim poistencom liečbu v zahraničí. Väčšinou ide o prípady, kedy sa na Slovensku požadovaná zdravotná starostlivosť neposkytuje alebo sú na ňu neprimerane dlhé čakacie doby.
Autor článku: TASR