Premiér Mikuláš Dzurinda sa domnieva, že prechod nemocníc na akciové spoločnosti nie je privatizácia. Myslí si však, že pred voľbami by sa nemali prijímať rozhodnutia, ktoré sú politicky citlivé.
"Budeme o tom veľmi zodpovedne rozprávať, definitívne rozhodnutie nepadlo," uviedol Dzurinda v diskusnej relácii Markíza Na telo. Blízky mu je pritom postup, aby sa pripravilo čo najviac zakladateľských zmlúv a stanov príslušných akciových spoločností, pričom rozhodnutie sa nechá na novú vládu, ktorá vzíde z volieb.
Predseda vlády tiež uviedol, že v súčasnosti neuvažuje o odvolaní ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca. Potvrdil, že v januári po Troch kráľoch si ho pozval na rozhovor, pretože ho vyrušili niektoré správy, ktoré sa k nemu dostávali. Zdravotnícka reforma vo svojej podstate bola podľa Dzurindu urobená zodpovedne. "To, čo by som možno urobil inak ako pán minister Zajac, je spôsob komunikácie," uviedol.
V súvislosti s požiadavkou odborov o 21 až 25-percentné zvýšenie miezd zdravotníckym pracovníkom uviedol, že od roku 1999 sa platy lekárov zvýšili vrátane pohotovostných služieb o 62 percent a zdravotných sestier o 64 percent. "Dnes neplatia žiadne tabuľky, naše nemocnice a zdravotnícke zariadenia sa riadia Zákonníkom práce a záleží v prvom rade na samotných zdravotných zariadeniach, ako stoja ekonomicky, do akej miery môžu ísť s tými platmi navyše, priamo vláda na garancie platov nemá vplyv," konštatoval Dzurinda.
V šiestich z 19 väčších nemocníc už podľa neho došlo k podpísaniu kolektívnej zmluvy, vo zvyšných prebieha kolektívne vyjednávanie. Konštatoval, že ide o vzťah medzi zamestnávateľom, čo je príslušná nemocnica a odborovou organizáciou. Minister zdravotníctva do tohto podľa neho vstupuje a snaží sa organizovať tripartitu na rezortnej úrovni. "Snažíme sa tento proces pozitívne ovplyvňovať," poznamenal.
Otázka, aké sú možnosti, bola podľa neho primárne rozhodnutá štátnym rozpočtom na rok 2006 a rozpočtom poisťovní. "Je nemysliteľné a aj nemožné vstupovať do vlaku, ktorý už dávno beží," povedal.
Pri zostavovaní štátneho rozpočtu na ďalšie tri roky podľa neho vláda zvažuje všetky alternatívy, aby zdrojov do zdravotníctva mohlo byť viacej. Dodal, že príde aj s konkrétnymi návrhmi, ako doladiť a dokončiť reformu, aby platy mohli rásť razantnejšie. Podľa neho niet pochýb, že platy pôjdu hore, otázka je, do akej výšky. "Ja mám konkrétne návrhy, aby tie platy mohli ísť ešte vyššie. Ale nie vtedy, keď si to zmyslí Martináková alebo Fico, keď sa to niekomu hodí, aby politizoval odbory a lekársku komoru," poznamenal premiér.
Autor článku: TASR