Protitabaková legislatíva má pozitívny vplyv na zdravie občanov. Podľa hlavného odborníka MZ SR pre odbor kardiológie Gabriela Kamenského to vyplýva zo skúseností štátov, kde bola zavedená prísna protitabaková legislatíva. Slovensko by malo urobiť v oblasti boja proti fajčeniu dôležitý krok najmä prijatím avizovaného protitabakového zákona.
Prvé pozitívne výsledky výskumov po zavedení tejto legislatívy prišli zo Škótska. Štúdie ukázali, že už po jednom roku od jej zavedenia došlo k významnému poklesu koncentrácie tzv. kotinínu, čo je derivát nikotínu stanovený v slinách. "Čo bolo prekvapením, že u nefajčiarov, ktorí nikdy nefajčili, ani v ich domácnosti sa nefajčí, došlo k redukcii ich hladiny o 49 percent. To znamená, títo ľudia museli byť vystavovaní tabakovému dymu inde, na pracovisku, v baroch a podobne," skonštatoval na dnešnej tlačovej konferencii Kamenský. K redukcii aktívneho a pasívneho fajčenia viedol aj zákaz fajčenia v Taliansku. Ten vstúpil do platnosti 10. januára 2005 s tým, že za jeho porušenie budú uložené tvrdé sankcie. Výskumy ukázali, že už po jednom roku od jeho zavedenia významne poklesol kotinín zo slín medzi nefajčiarmi, zaznamenaný bol tiež pokles predaja cigariet. Naopak, významne sa zvýšil predaj produktov nahrádzajúcich nikotín, ako sú náplasti a tabletky.
Štúdia, ktorá bola realizovaná v Ríme a jeho okolí, ukázala štatisticky významný pokles akútneho infarktu myokardu jeden rok po zákaze fajčenia o 11 percent vo vekovej skupine do 64 rokov. U 65- až 74-ročných to bolo o 7,9 percenta. Pokles bol najvýraznejší u mužov z nižších sociálnych skupín. Výsledky týchto štúdií podľa Kamenského dokazujú, že implementácia nefajčiarskej legislatívy bola sprevádzaná v priebehu jedného roka obrovskou redukciou pasívneho fajčenia. "Štúdia z Ríma ukazuje, že zákaz fajčenia v Taliansku od roku 2005 má jednoznačne merateľný pozitívny vplyv na zdravie obyvateľstva," zhodnotil Kamenský.
Na Slovensku zomrie ročne 11 000 osôb na následky fajčenia. Pritom práve fajčenie patrí medzi preventabilné príčiny úmrtí. V ostatnom období však vzrastá výskyt fajčenia najmä u žien a mládeže. Údaje Štatistického úradu SR z roku 2006 hovoria, že na Slovensku fajčí 38 percent dospelej populácie, pričom až 52 percent z nich je vo veku od 15 do 29 rokov.
Autor článku: TASR