S cieľom upriamiť pozornosť verejnosti na deti so všetkými onkologickými ochoreniami a prejaviť ich rodinám nielen materiálnu, ale aj psychickú podporu, sa aj Slovensko zapojilo v dňoch od 31. mája do 6. júna do 7. ročníka medzinárodného Týždňa pre deti s leukémiou.
Rôzne podujatia pripravila pri tejto príležitosti aj klinika detskej onkológie v Bratislave. Dnes je pre všetky deti z kliniky pripravený vedomostný kvíz s otázkami o onkologických ochoreniach detí. Návštevu prisľúbila kapela IMT Smile či Zuzana Smatanová, v piatok je pre deti pripravené bábkové divadlo Ako sa spriatelili divé zvieratá s ľuďmi. "Všetky deti so svojimi blízkymi majú jeden cieľ – zvládnuť ochorenie a vrátiť sa do svojho prostredia," uviedla pre TASR klinická psychologička z Detskej onkologickej kliniky DFNsP v Bratislave Irena Hlivová. Podľa jej slov je ešte stále dôležitá osveta v tejto oblasti, informovanie verejnosti a najmä psychická podpora. "Chceme, aby si ľudia nezakrývali oči pred ochorením, aby nemali predsudky, že onkologické ochorenie je vždy spojené so smrťou," uviedla. Deti sa podľa jej skúseností často obávajú návratu do školy po liečbe najmä kvôli reakcii blízkeho okolia.
Tradícia tohto podujatia vznikla v Turecku ešte v roku 2001 ako národná aktivita na podporu detí s leukémiou, ktorá je najčastejším onkologickým ochorením u detí. Pozornosť sa však venuje všetkým deťom s onkologickým ochorením. Postupne sa k tejto národnej aktivite pridávali aj ďalšie krajiny a v súčasnosti je to 64 krajín, ktoré v tomto týždni viac ako v inom čase upozorňujú a vyzývajú verejnosť na pomoc. Turecko v tomto období pozýva deti, ktoré ukončili liečbu leukémie, na týždňový pobyt do svojej krajiny a má pre nich pripravený bohatý program. Vzájomné stretnutie detí z rôznych krajín im ukáže, že vo svojom ochorení prekonávajú rovnaké ťažkosti a komplikácie bez ohľadu na krajinu, v ktorej žijú.
Na Slovensku vzniká každý rok 180 – 190 nových nádorových ochorení u detí do 15 rokov a 70 – 80 vo veku 15 – 19 rokov. V porovnaní s inými ochoreniami detského veku je ich výskyt zriedkavý, ale napriek tomu sú druhou najčastejšou príčinou úmrtia u detí. V detských onkologických centrách sa v súčasnosti vylieči viac ako 75-80 percent detí, u ostatných sa významne predĺži a uľahčí život. Na Detskú onkologickú kliniku v Bratislave prichádza ročne asi 200 pacientov, z toho 80 – 90 nových so zhubnými nádormi či leukémiou.
Autor článku: TASR