Chystáte sa na dovolenku s dieťaťom a neviete aké lieky si vziať so sebou? Než máte roztržito behať po byte a zháňať, čo ešte vziať, v kľude si sadnite a zadívajte sa na svoje dieťa. Prejdite ho pohľadom od „hlavy po päty“ a pouvažujte, čoho je všetko schopné a čo sa môže prihodiť.
Predovšetkým, nezabudnite vziať so sebou lieky, ktoré dieťa trvalo užíva.
I. Hlava
Úpal, úžeh - najčastejšie z toho vyplývajúce teploty. Vziať so sebou lieky proti teplote (Paralen, Panadol alebo Ibalgin, Brufen, Nurofen). Pribaliť nielen liekovú formu, ktorá sa dáva ústami – sirup, tablety, ale aj formu čípkovú – do zadočku. Je veľmi vhodná, ak dieťa vracia, odmieta jesť. Dávkovanie lieku závisí od veku a váhy a je vždy uvedené na príbalovom letáčiku. Treba si uvedomiť, že lieky proti teplote, sú zvyčajne aj proti bolesti.
Uši - ak bolia, podať lieky proti bolesti, spomínané vyššie, nosové kvapky a studený obklad na uši. Pri výtoku z uší, vyhľadať lekára a do uší nič nevkladať!
Oči - predráždené slnkom, pieskom, klimatizáciou. (Ophthalmo- Septonex, Ocuflesh ai). Kvapkáme priamo do oka, po stiahnutí dolného viečka. Očká chrániť okuliarmi. Hnisavý zápal zvyčajne vyžaduje konzultáciu s lekárom.
Nos - nádcha, (nosové kvapky- Nasivin, Olynth, Vibrocil ai.)
Ústa - angína - potrebná návšteva lekára. Bolesti hrdla- rôzne cmúľavé, dezinfekčné pastilky (Septofort, Tantum verde, Preventan ai.-) v lekárniach je veľký výber.
II. Hrudník
Kašeľ - lieky sú zvyčajne voľno predajné( napr. Stoptussin,. Mucosolvan ai). Na vlhký kašeľ napr. Solmucol.
III. Bruško
Zápchy - zapríčinené najčastejšie zmenou stravy, prostredia a nedostatkom tekutín. Je potrebné zvýšiť príjem tekutín, čerstvej zeleniny a ovocia (figy, melón). Konečník chrániť pred natrhnutím tvrdou stolicou tak, že pred i po vykakaní natrieme, aj niečo votrieme, na konečník. Používame bežné detské masti pre plienkové deti. Vhodný je aj glycerínový čapík do zadočku, na zmäkčenie stolice. Prípadne zjesť preháňadlá v kvapkách( Laxygal, Guttalax ai).
Hnačky, vracanie - predovšetkým diéta - ryža, zemiaky, varená mrkva, suché cestoviny, jablká, banány, slanšie, suché tyčinky, napr. soletky. Bez surovej zeleniny, mastných a vyprážaných jedál. Veľa tekutín – minerálky bez bubliniek, ľahké čaje. Nie sladké malinovky a džúsy! U dojčených detí dojčenie neprerušujeme. Ak dieťa pije sušené mlieka, rozriediť ich miesto vodou, ryžovým odvarom. Lieky - najdôležitejšie sú rehydratačné roztoky - „infúzie v prášku, či tabletách“, ktoré sa rozpúšťajú v studenej vode. Zmierni sa tak nepríjemná, slaná chuť a podávajú sa každých desať minút po lyžičkách (Kulíšek, Fluidex, WHO roztok ai). Na úpravu črevnej flóry sa podávajú probiotiká- Nutrolin B, Dophillus, Lactobacily, Hylak ai) alebo adsorbenty- živočíšne uhlie, Smecta...). Pri ťažšie prebiehajúcich hnačkách a vracaní, konzultovať s lekárom. Strata tekutín je u malých detí mimoriadne nebezpečná a rýchla.
IV. Močenie
Pri štípaní, pálení poumývať genitál dezinfekčným mydlom, veľa piť. Ak sa pridruží teplota a ťažkosti pri močení pretrvávajú, vyhľadať lekára.
V. Koža
Chrániť pred spálením slnkom - oblečením, opaľovacími kozmetickými prípravkami. Ak to náhodou so slnkom preženieme, piť veľa tekutín, lieky proti teplote a bolesti. Natierať telovým mliekom po opaľovaní s obsahom pantenolu.
Odreniny, ranky - riadne vymyť, dezinfikovať na to určenými dezinfekčnými spraymi, či roztokmi (Septonex, Betadin, Dettol ai). Nezabudnúť vziať rýchlonáplasť, obväz. Ak sa chystáte do hôr, pribaliť klieštiky na vyberanie kliešťov.
Alergia na koži - proti silnému svrbeniu a žihľavke zakúpiť v lekárni malé balenie antihistaminík (Dithiaden, Zodac, Zyrtec, Flonidan, Claritin ai).
Hádam, už na nič ste nezabudli. A ak si neviete v cudzom svete poradiť, vyhľadajte lekára. Máte predsa so sebou európsky preukaz zdravotného poistenia vašej zdravotnej poisťovne a ešte aj zmluvu s komerčnou poisťovňou.
Prajem vám krásnu a bezproblémovú dovolenku.
Článok pre Zzz.sk napísala MUDr. Eva Gibalová, všeobecný lekár pre deti a dorast, www.gibalova.zzz.sk.
Autor článku: MUDr. Eva Gibalová