V dnešnej dobe sú pekné zuby a ich zdravie obzvlášť cenené, už aj vzhľadom na ceny stomatologických zákrokov. Mnohý z nás si pritom neuvedomujú že zdravie a krása našich zubov je veľmi nestála. Do vienka sme dostali od rodičov nejaké danosti, niekedy lepšie, niekedy horšie a s nimi musíme zápasiť celý život. Mnohý z nás ale nevedia, že vo veľkej miere ovplyvňujú stav našich zubov zlozvyky a stravovacie návyky, v našej spoločnosti také rozšírené.
Skúsim uviesť pár prípadov niekedy aj naoko banálnych návykov a zlozvykov, ktoré môžu zásadne ovplyvniť stav a výzor našich zubov.
Zoberme si na mušku také fajčenie.
Mohlo by sa zdať že dym nemôže nejako zásadne ovplyvniť zub ako taký. Môže. Cigaretový dym obsahuje okrem nikotínu aj množstvo dechtu, toxínov a produktov spaľovania. Veľké množstvo týchto exhalátov pevne lipne na povrch zubov a výrazne ich sfarbuje. S týmto si ešte moderná ambulancia dokáže poradiť. S postupujúcim vekom sú následky vážnejšie. Vekom sa zuby opotrebúvajú miestami sa sklovina stenčuje, až stráca, prípadne vznikajú praskliny a exhaláty sú v priamom kontakte so zubovinou (tkanivo pod sklovinou) cez jej štruktúru sa pigmenty dostávajú do hĺbky zuba, ktorý sfarbujú na hnedo. Riešiť tieto zmeny si už vyžaduje invazívny zásah.
A čo tak škrípanie zubami.
Možno ste už počuli v noci škrípať vášho partnera či dieťa. Pokiaľ je to ojedinelé nič vážne nehrozí. Ak je to však na nočnom poriadku treba to riešiť. Môže totiž dôjsť ku vážnemu poškodeniu tvrdých zubných tkanív. Častým odieraním sa zuby môžu zodrať až do takej miery , že sa výrazne skrátia a stanu sa takpovediac širšími ako dlhšími, čo ich po estetickej stránke znehodnocuje. Sú s tým spojené aj zdravotné následky, ako odhalená zubovina, vznik prasklín, výrazná citlivosť a iné. Škrípanie nevieme ovplyvniť vôľou, preto je dobré konzultovať so stomatológom, ktorý navrhne riešenie.
Máte radi Coca-Colu?
A viete, že jej časté popíjanie zubom nijako neprospieva? Sladené sýtené nápoje tejto kategórie obsahujú obrovské množstvo cukru a dokonca sú dochucované kyselinou fosforečnou. My zubári ju používame na leptanie zubov pri blombovaní !!! A následky? Nevzhľadné kriedové škvrny na povrchu zuba a výrazne zvýšená kazivosť.
Zlá správa pre maškrtných.
Zmrzlina zapíjaná horúcou kávou vaše zuby tiež nijako neposilní. Dochádza k extrémnym teplotným výkyvom čo spôsobuje rozpínanie a zmršťovanie tvrdých zubnýchtkanív. Vznikajú praskliny v sklovine ktoré sa stávajú viditeľnými a nedajú sa odstrániť bez výrazného zásahu do zuba.
A teraz chronicky známe sladkosti.
Každý si spojí sladkosť zo zubným kazom. Zubný kaz je najrozšírenejším a najnevzhľadnejším poškodením zuba. Závisí aj od jeho umiestnenia. Ľudí viac trápi malý kaz na prednom zube, ako veľký na zadnom. Z tohto pohľadu sú najviac ohrozený „cmúľači cukríkov“. Tvrdé cukríky a lízatka sú najhoršie. Ich cmúľanie trvá niekoľko minút a počas tejto doby sú zuby vystavené intenzívnemu pôsobeniu cukru, ktorý sa vplyvom ústnych baktérií mení na kyselinu a tá poškodzuje zuby. Ak je toto pôsobenie dlhodobé a intenzívne vznikajú takzvané cirkulárne kazy, často v oblasti krčkov a postupne sa šíria po povrchu zuba.
Pokúsil som sa tu načrtnúť aspoň pár príkladov zlozvykov a stravovacích návykov a ich vplyv na zuby. Samozrejme tento zoznam by mohol byť oveľa dlhší, ale na to nieje priestor. Stačí, ak prehodnotíte zloženie svojej stravy a frekvencie svojich zlozvykov a v ťažších prípadoch požiadate o pomoc odborníka. Verím, že vám váš stomatológ poradí.
Aj tu platí „všetko s mierou“.
Autor článku: MUDr. Ján Dobeš