Tvrdenia šéfa rezortu a riaditeľa FNsP Bratislava, že je v nemocniciach prezamestnanosť, odmietol predseda štrajkového výboru z pracoviska Petržalka Juraj Čierny.
"V petržalskej nemocnici sme zaznamenávali 1000 pôrodov ročne. Na takýto počet bola aj táto nemocnica postavená spolu aj s počtom lôžok. Po zrušení pôrodníc na Zochovej a v Podunajských Biskupiciach pôrodnosť v Petržalke stúpla na vyše 2000, ale počet stredného zdravotného personálu zostal ten istý. Počet lôžok sa na jednej strane zvýšil, ale na úkor riešenia rizikovej gravidity," povedal Čierny.
Dodal, že Petržalka so 150 000 obyvateľmi má zabezpečiť lôžkové oddelenie pre rizikovú graviditu s počtom 16 postelí. To je podľa Čierneho smiešne, lebo takýto počet lôžok má malá okresná nemocnica.
Podľa neho nálada na pracovisku FNsP v Petržalke je napätá a čakalo sa na závery piatkového stretnutia predsedov LOZ. Podľa neho zostáva jediné riešenie.
"Pokiaľ vláda nespraví v priebehu niekoľkých dní nejaké rázne opatrenia na vyriešenie tejto situácie, môžem povedať za Petržalskú nemocnicu, že skončí určite ostrým štrajkom," deklaroval Čierny.
Člen prezídia Slovenskej lekárskej komory Ernest Sivík poukázal na súčasné škandalizovanie lekárov. Podobný pocit mal za bývalého režimu, keď mu eštebáci tvrdili, že je triedny nepriateľ. "Teraz 16 rokov po tzv. zamatovej revolúcii som znovu triedny nepriateľ. Ja sa 25 rokov starám o pacientov, ale som nepriateľ štátu, vlády, politicky motivovaný, a navyše si beriem pacienta, ktorého milujem, za rukojemníka. Pretože chcem mať viac ako 19 800 hrubého?", povedal Sivík.
Predseda štrajkového výboru vo FNsP v Ružinove Kamil Kvalténi potvrdil, že od roku 1999 lekárom zvýšili platy o 62 percent. za posledných päť rokov to bolo v priemere len 300 korún v rámci časového postupu. Prvé zvýšenie o 45 percent možno pripísať hladovke, ktorú organizovali v roku 2001, povedal Kvalténi.
"Keby by sme teraz išli hladovať, tak ten minister nás tam nechá pokojne predtým parlamentom aj zdochnúť, to vám garantujem," povedal Kvalténi. Druhé zvýšenie spôsobil len odliv desiatich percent lekárov do zahraničia počas piatich rokov, vysvetlil Kvalténi.
V súvislosti s vysokým počtom hodín v rámci služieb vyhlásil: "My začneme dodržiavať smernice Európskej únie, ako občania EÚ a potom som zvedavý, ako riaditelia v zdravotníckych zariadeniach zabezpečia služby. Budú veľmi prekvapení," povedal Kvalténi.
Autor článku: TASR