Ministri zdravotníctva z 53 krajín tvoriacich európsky región dnes podpísali novú chartu o systémoch zdravotníctva, ktorou sa zaviazali vykonať konkrétne a merateľné opatrenia na posilnenie systémov zdravotníctva, ktoré umožnia, aby ich vlastní občania aj medzinárodná verejnosť brala na zodpovednosť.
Vzhľadom na to, že vo všetkých krajinách sa nájde skupina ľudí, ktorí zanedbávajú starostlivosť o svoje zdravie, charta zdôrazňuje, že na odstránenie prekážok, ako napríklad nedostatočný prístup, náklady a nedostatok informácií sa musí vytvoriť silný systém zdravotníctva, ktorý by umožnil všeobecné pokrytie. Charta vyhlasuje: "Dnes je neprijateľné, aby ľudia v dôsledku choroby schudobneli." "My, členské štáty sa zaväzujeme, že budeme presadzovať spoločné hodnoty solidarity, spravodlivosti a spoluúčasti v politike týkajúcej sa zdravotníctva a rozdelenia zdrojov a zabezpečovať aby sa venovala pozornosť potrebám chudobných a iných zraniteľných skupín."
WHO odhaduje, že každý rok sa náklady na starostlivosť o zdravie pre 150 miliónov ľudí stanú finančnou katastrofou a 100 miliónov ľudí sa dostane pod hranicu chudoby.
"Každý má právo na zdravie a zdravie je hodnotou samo o sebe. Investícia do zdravia populácie je v záujme všetkých vlád, keďže zlepšenie zdravia populácie podstatne prispieva k blahobytu národa," povedal Dr Marc Danzon, regionálny riaditeľ WHO pre Európu na ceremónii podpísania charty, ktorá sa dnes konala.
"Osobne ma nadchýna hodnotiaci systém, ktorý je evidentný v Tallinskej charte," povedala generálna riaditeľka WHO Margaret Chan účastníkom konferencie. "Teraz vieme, že hotovosť, záväzok a komodity nemôžu podporiť primeraný pokrok týkajúci sa absencie systémov dodávok pre ľudí v núdzi v adekvátnom rozsahu a načas," povedala. Charta podrobne uvádza hlavné opatrenia, ktoré sú potrebné na posilnenie systémov zdravotníctva, ako napríklad zlepšiť priehľadnosť a zodpovednosť za náklady na zdravotníctvo a zabezpečiť vyrovnanie nákladov a cieľov politiky. "Zvýšenie investícií do zdravotníctva sa vyplatia iba vtedy, ak sa minú správne," povedal Dr. Nata Menabde, zástupca regionálneho riaditeľa WHO pre Európu. "Neexistuje žiadna 'správna' alebo 'optimálna' výška rozpočtu, ktorá by mala ísť na zdravotníctvo. Nechceme vyvolávať dojem, že zvýšenie časti rozpočtu venovanej zdravotníctvu samo o sebe vyrieši všetky problémy. Systém zdravotníctva potrebuje zvýšiť svoju schopnosť používať peniaze rozumne a transparentne a preukázať ju."
Ako časť prípravy na chartu viedla WHO štúdie, ktoré mali priniesť dôkaz prepojenia medzi zdravím a blahobytom populácie a nájsť dôvod pre to, aby sa vážna politická pozornosť venovala výkonnosti systémom zdravotníctva (viac informácií nájdete na stránke: http://www.euro.who.int/healthsystems/Conference/Documents/20080620_3 4 ).
Výskum WHO ukazuje, že v minulosti sa podcenil význam systému zdravotníctva pre všeobecné zdravie populácie, hoci lepšie zdravie mal dopad na ekonomický rast. Investícia do efektívneho systému zdravotníctva sa má považovať za investíciu do budúceho blahobytu populácie a nie za 'nevyhnutné bremeno'.
Rečníci na konferencii zdôraznili, že dobrý zdravotnícky systém by nemal byť luxusom, ktorý si môžu dovoliť iba bohaté krajiny, ale zásadnou časťou sociálnej a fyzickej infraštruktúry, ktorá podporuje prosperitu krajiny, súdržnosť a spoločenský blahobyt a zdôraznili, že charta kladie mimoriadny dôraz na to, aby sa s ľuďmi, ktorí prídu do styku so svojím systémom zdravotníctva zaobchádzalo s dôstojnosťou a úctou. V mene všetkých európskych ministrov Tallinskú chartu podpísali Dr. Maret Maripuu, minister sociálnych vecí Estónska a predseda konferencie Dr. Marc Danzon regionálny riaditeľ WHO pre Európu.
Definitívne znenie charty bude čo najskôr zverejnené na webovej stránke WHO na adrese: http://www.euro.who.int
Všetky zasadania konferencie, vrátane ceremónie podpísania charty boli veľmi živé. Záznamy z nich sú k dispozícii na webovej stránke http://www.euro.who.int/healthsystems2008. Rozhovory s hlavnými rečníkmi a vedúcimi odborníkmi budú ďalej k dispozícii aj po skončení konferencie.
http://www.euro.who.int/AboutWHO/About/MH
Zdroj: Regionálna pobočka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu
Autor článku: TASR