Európska komisia chce uľahčiť prístup občanov Európskej únie k cezhraničnej zdravotnej starostlivosti. Dnes preto predložila príslušný návrh smernice, ktorý je súčasťou rozsiahleho sociálneho balíčka. Smernicu musí schváliť Európsky parlament a členské krajiny EÚ.
Nová legislatíva má zaistiť pacientom právo vyhľadať zdravotnú starostlivosť v zahraničí, pričom sa im za ňu preplatia náklady v rovnakej výške, v akej by stálo ošetrenie doma. Má to byť prínosom predovšetkým pre pacientov žijúcich v pohraničných oblastiach, ktorí majú v niektorých prípadoch bližšie k lekárovi, či zubárovi na druhej strane hraníc než vo vlastnej krajine. Na ošetrenie v zahraničí pritom podľa nových pravidiel nebudú potrebovať predchádzajúci súhlas zdravotnej poisťovne. Tá im následne preplatí sumu rovnajúcu sa výške nákladov na dané ošetrenie v krajine ich pôvodu.
"Pacienti uprednostňujú ošetrenie čo možno najbližšie k svojmu bydlisku, čo je vo väčšine prípadov v rámci ich vlastnej krajiny, no niekedy možno potrebnú zdravotnú starostlivosť zaistiť jednoduchšie v inej krajine. Týka sa to napríklad pohraničných oblastí alebo špecializovanej starostlivosti," uviedla komisárka pre zdravie Andulla Vasiliová. Momentálne majú pacienti právo na urgentné ošetrenie či zákrok v prípade náhleho ochorenia alebo úrazu počas ich pobytu v zahraničí, či v prípade, ak zákrok to vopred schváli zdravotná poisťovňa.
Smernica stanovuje jasné pravidlá pre uplatňovanie práv pacientov pre cezhraničnú starostlivosť, ako aj pre výšku preplatených nákladov. Vzťahovať sa má len na také ošetrenie, ktoré prepláca poisťovňa aj v domovskej krajine. Keďže musí pacient za takéto ošetrenie najprv zaplatiť sám a poisťovňa mu to potom preplatí, podľa kritikov nebude tento systém dostupný chudobnejším občanom. Podľa zverejnených štatistík absolvovali štyri percentá občanov EÚ ošetrenie alebo zákrok v inej členskej krajine a len jedno percento z výdavkov na zdravotnú starostlivosť sa minulo v zahraničí.
Autor článku: TASR