Kmeňové bunky z mozgu myší dokážu obnoviť poškodené tkanivo miechy a obnoviť pohyb u ochrnutých krýs. Zistili to vedci z torontského Krembilovho centra pre neurovedu a Torontskej univerzity. Ich objav, ktorý dnes zverejnil americký denník Journal of Neuroscience, by mohol viesť k novým metódam liečby ľudí so zraneniami miechy.
Kanadský tím súčasne určil aj kritický čas, počas ktorého treba kmeňové bunky voperovať, aby bol transplantát účinný. Vedci použili kmeňové bunky odobrané z mozgu dospelých myší a transplantovali ich do poškodenej miechy krýs. Tie bunky, ktoré boli transplantované v priebehu dvoch týždňoch od zranenia chrbtice, prežili - za pomoci imunosupresívnych liekov, ktoré taktiež vyvinul tento vedecký tím.
Viac než jedna tretina transplantovaných buniek sa vyvinula do typu buniek, ktoré boli v mieche pôvodne zničené. Tieto bunky začali obnovovať izolačnú vrstvu okolo nervových vláken, ktoré vysielajú signály z mozgu. Práve zničenie tejto izolačnej vrstvy, známej ako myelín, spôsobuje pri zraneniach miechy ochrnutie.
V prípadoch, kde transplantáty kmeňových buniek v poškodenej mieche úspešne obnovili myelín, laboratórne krysy sa začali zo svojich zranení zotavovať a začali chodiť s lepšou koordináciou.
Autor článku: TASR