Na Slovensku pribúda starších ľudí závislých od návykových látok. Upozornil na to dnes riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave Ľubomír Okruhlica na tlačovej konferencii.
Dôvod, prečo to tak je, vidí Okruhlica v demografických príčinách - narastá počet starších ľudí a ubúda mladších. Od roku 1986 sa najvýraznejšie na slovenskej populácii zvýšil podiel dnes 40-59-ročných. Kým za toto obdobie narástla populácia senioriek nad 65 rokov o tri percentá (z 11 na 14), tak populácia rovnako starých mužov sa zvýšila iba o jedno percento (z osem na deväť). "Zásadný podiel má na tomto rozdiele hlavne vyššia frekvencia užívania návykových látok - alkohol, tabak, drogy - medzi mužmi," povedal pre TASR Okruhlica. Toto obdobie považuje za veľmi rizikové: "Ľudia málo venujú pozornosť faktu, že u dospelých sa s vekom (po 40-ke) výrazne zvyšuje zdravotné riziko užívania návykových látok."
Podľa jeho slov pôsobia na organizmus agresívnejšie, schopnosť ich vylučovania sa zvyšuje, vzniká viac poškodení aj u tých, čo nie sú závislí. "Preto aj bežní konzumenti legálnych návykových látok najmä alkoholu a cigariet by mali, ak už nie abstinovať, výrazne znížiť konzumáciu týchto látok v procese starnutia," dodal. Najťažšie komplikácie vznikajú u starších ľudí najmä pri kombinácii alkoholu s chronickými kardiovaskulárnymi, hormonálnymi, nervovými ochoreniami a v súvislosti s liekmi, ktoré kvôli nim často používajú. Ďalším dôležitým aspektom podľa Okruhlicu je, že aj v SR, síce neskôr ako v Západnej Európe či v USA, začínajú pribúdať starší ľudia užívajúci ilegálne drogy. "V polovici deväťdesiatych rokov, keď bola epidémia heroínu v Bratislave, sme v priemere liečili 19-20-ročných. Dnes liečime v priemere 27-28-ročných závislých od heroínu. To je rozdiel desať rokov a tento vek sa bude zvyšovať," spresnil.
Autor článku: TASR