Na zvýšenú pozornosť plánovaniu rodiny v chudobných krajinách vyzvala Svetová banka (SB) pri príležitosti dnešného Svetového dňa populácie.
Zároveň upozornila, že na svete dochádza k 51 miliónom prípadov neplánovaného tehotenstva ročne, pretože ženy nemajú prístup k antikoncepcii. Ďalších 25 miliónov detí za rok sa rodí preto, lebo ženy antikoncepciu nepoužívajú správne alebo ochrana proti tehotenstvu zlyhá. Podľa viceprezidentky SB Joy Phumaphiovej je tento problém osobitne dôležitý teraz, keď stúpajú ceny ropy a potravín a s nimi aj obavy lídrov v chudobných krajinách, ako svoje obyvateľstvo uživia.
Svetová banka uviedla, že pôrodnosť najrýchlejšie klesá v Ázii. Naproti tomu v subsaharskej Afrike klesá pomaly a prírastok obyvateľstva je 2,5 percenta ročne, čo by v priebehu 28 rokov zdvojnásobilo populáciu na tomto najchudobnejšom kontinente. V Ázii a Južnej Amerike rastie počet obyvateľov o 1,2 percenta ročne. Podľa správy o kontrole pôrodnosti 68.000 žien ročne pri potratoch zomiera, kým 5,3 milióna ďalších má dočasné alebo permanentné komplikácie po neodborne vykonaných interrupciách. Správa tiež uvádza, že chudobné ženy používajú antikoncepciu menej než ženy s lepšími ekonomickými podmienkami.
Podľa odborníkov je veľmi dôležité, aby aj muži, mládež a miestni politici mali lepší prístup k informáciám o antikoncepcii. "Propagácia vzdelania pre ženy a dievčatá je pre zníženie pôrodnosti tak dôležitá, ako propagovanie antikoncepcie a plánovania rodiny," povedala Sadia Chowdhuryová, odborníčka SB na reprodukciu a zdravie detí. "Vzdelanie sa pre ženy stáva formou sociálnej antikoncepcie," dodala.
Autor článku: TASR