Nadácia Križovatka odovzdala dnes Neonatologickej klinike Martinskej fakultnej nemocnice (MFN) 15 monitorov BabySense II v hodnote 66.750 Sk (2215,7 eura), ktoré predchádzajú náhlemu úmrtiu dojčiat v spánku.
Nadácia vznikla v tomto roku. Cieľom projektu je vybaviť monitormi pôrodnícke oddelenia v 36 nemocniciach na celom území Slovenska. Prostredníctvom sponzora nadácia počas tohto mesiaca odovzdá dovedna 300 kusov monitorov v celkovej hodnote 1,3 milióna Sk (43.152 eur). Finančné prostriedky pochádzajú z dobrovoľných príspevkov a verejnej zbierky.
Syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS - sudden infant death syndrome) je príčinou obávaných úmrtí zdravých novorodencov v spánku. Najrizikovejšou skupinou sú bábätká vo veku dva až päť mesiacov. Dieťa predtým nevysiela žiadne varovné signály, ktorými by sa udalosť dala predvídať. Uprostred nočného spánku, najčastejšie medzi polnocou a šiestou hodinou ráno, náhle prestane dýchať a ak sa mu neposkytne okamžitá pomoc, udusí sa. Monitor BabySense funguje na princípe bezdotykových senzorových podložiek, ktoré vnímajú zmeny tlaku spôsobené pohybom hrudníka novorodenca. Sú uložené pod matracom a monitorujú pohyby dieťaťa bez obmedzovania jeho pohybu. Keď sa dieťa nenadýchne viac než 20 sekúnd, alebo ak sa jeho dychová frekvencia zníži pod 10 dychov za minútu, senzory vyšlú signál do mikropočítača pripevneného k podložke a monitor spustí alarm. Dojča treba v takom prípade zodvihnúť z postieľky a jemne ním zatriasť. Ak naďalej nedýcha, treba mu okamžite uvoľniť dýchacie cesty a volať rýchlu zdravotnícku pomoc.
Hoci je SIDS jav, ktorého podstatu sa modernej medicíne zatiaľ nepodarilo objasniť, podľa údajov z anamnézy zomretých dojčiat odborníci spracovali viacero odborných štúdií na zistenie príčiny týchto neočakávaných úmrtí. Z klinického hľadiska to môže byť upchatie horných dýchacích ciest z dôvodu zvracania, následne kašľa až u dieťaťa nastáva takzvaná apnoe - zástava dýchania. Inou príčinou SIDS môže byť banálna infekcia dýchacích ciest, ktorá spôsobí zvýšený odpor prechádzajúceho vzduchu cez nos. Deti, ktoré v spánku prestanú dýchať, sa po včasnom spozorovaní náhlej príhody účinnou resuscitáciou podarí zachrániť.
Autor článku: TASR