Deväť percent ľudí vo svete má zdravotné poškodenie dôsledkom užívania alebo závislosti od návykových látok.
V rozvinutých krajinách zomiera štvrtina mužov na následky fajčenia. Podľa hlavného odborníka MZ SR Ľubomíra Okruhlicu na druhom mieste sa ocitá alkohol a potom nasleduje vplyv ilegálnych látok.
Aj tieto fakty podľa Okruhlicu obsahuje publikácia Svetovej zdravotníckej organizácie pod názvom Neuroveda o užívaní psychoaktívnych látok a závislostí. Ne jej tvorbe sa podieľalo 100 odborníkov z celého sveta a rozdelili ju do ôsmich kapitol.
V jednej z nich sa podľa Okruhlicu zamerali na štatistiku. Okrem iného sa v nej konštatuje, že úmrtnosť v rozvinutých krajinách na tabak u mužov predstavuje 26 percent a u žien 9 percent. Na následky alkoholu zomiera vo svete 8 percent mužov, ale len 0,3 percenta žien.
Iná kapitola poukazuje na to, že závislosť je porucha týkajúca sa motivačných procesov v mozgu. Ukazuje sa, že pri alkohole sú niektorí ľudia pravdepodobne geneticky chránení pre závislosťou a býva im veľmi zle po vypití.
V súčasnosti sa závislosť chápe ako ochorenie, pri ktorom dochádza k vážnemu poškodeniu mozgu. Teda závislosť nie je vecou charakteru alebo vôle, ako sa to niekedy myslelo, vysvetlil Okruhlica.
Spomenul však, že človeka bežne užívajúceho alkohol nemožno považovať za chorého a závislého. Chorý podľa Okruhlicu je ten, ktorý stráca kontrolu, zvyšuje sa u neho konzumácia a pri snahe prestať máva abstinenčné príznaky.
Kniha v SR vyšla v náklade 1000 kusov. Jej preklad zabezpečil Inštitút drogových závislostí pri Centre pre liečbu drogových závislosti v Bratislave. Vydať ju pomohla Kancelária Svetovej zdravotníckej organizácie v SR. Je určená lekárom, odborníkom, ktorí sa zaoberajú závislosťami. Im je k dispozícii zadarmo.
Autor článku: TASR