Vzhľadom na početnosť a závažnosť pripomienok zo strany jednotlivých ministerstiev nie je možné v súčasnosti jednoznačne povedať, či novela zákona o ochrane nefajčiarov prinesie aj zákaz fajčenia v reštauráciách a baroch. Pokiaľ by ministerstvo zdravotníctva takýto návrh do právnej normy nezakomponovalo, poslankyňa Katarína Tóthová (ĽS-HZDS) je pripravená prísť s vlastným pozmeňujúcim návrhom. "Pozbieram potrebný počet podpisov a naformulujem ustanovenie, v zmysle ktorého by bol absolútny zákaz fajčenia v reštauráciách a baroch, kde sa podáva strava," povedala dnes pre TASR. Na otázku, či si myslí, že by takýto návrh získal v parlamente podporu, reagovala, že každý rozumný človek, ktorému záleží na zdraví a sleduje trend v Európskej únii, ho podporí.
Povinnosť zaviesť úplný zákaz fajčenia v reštauráciách a baroch nevyplýva zo žiadnych smerníc Európskej únie. "Existuje však rad odporúčaní, ktoré upravujú problematiku ochrany nefajčiarov na verejných miestach," pripomína Róbert Ochaba z Úradu verejného zdravotníctva. Dôvodom zavedenia takéhoto zákazu je okrem ochrany nefajčiarov aj snaha o ochranu zamestnancov v zariadeniach spoločného stravovania. Vláda by sa mala novelou zaoberať na svojom zasadnutí 16. októbra a parlament návrh prerokuje v mesiacoch november alebo december. Účinnosť by mala novela nadobudnúť v januári 2009.
Najprísnejšiu legislatívu ohľadne ochrany nefajčiarov má Írsko, ktoré ako prvý štát Európskej únie zaviedlo v roku 2004 úplný zákaz fajčenia na verejných priestranstvách. Zatiaľ poslednou krajinou EÚ, ktorá zaviedla zákaz fajčenia v reštauráciách a baroch, je Holandsko, kde právna norma platí od 1. júla, čím nasledovalo štáty ako napríklad Francúzsko, Veľká Británia či Taliansko. Na následky fajčenia zomiera v Európe ročne okolo 650.000 ľudí, čo je každé siedme úmrtie. Takmer 80.000 Európanom spôsobuje smrť tzv. pasívne fajčenie.
Autor článku: TASR