Počas letných dovoleniek pri mori sa môže stať, že vás popáli medúza. V takomto prípade treba zachovať chladnú hlavu, nepodliehať panike a postupovať podľa osvedčených metód prvej pomoci. Odborníci odporúčajú poliať postihnuté miesto octom, prípadne alkoholom alebo alkoholickým roztokom (napr. kolínskou vodou), ktoré inaktivujú toxín medúz. V prípade, že nie sú po ruke, treba na poranenú kožu nasypať akýkoľvek prášok, napríklad púder, múku, suchý piesok a následne ho zoškrabať, čím sa odstránia všetky zvyšky medúzy z kože.
Lekár Rastislav Maďar upozorňuje: "Prášok by mal byť zoškrabaný napríklad nožom alebo drevom. Nikdy nie mokrým pieskom, ani vodou!" Podľa jeho slov by totiž pomohli k uvoľneniu ešte väčšieho množstva toxínov do rany. Plavcom v tropických moriach vzhľadom na možný rozvoj šoku v priebehu niekoľkých minút po poranení Maďar odporúča doplávať čo najrýchlejšie k brehu. "Niektoré druhy tropických medúz vyvolávajú do niekoľkých minút ochrnutie svalstva človeka, v ktorého dôsledku hrozí utopenie," upozorňuje.
Podobne ako pri morských ježkoch sa odporúča, aby rodičia pred vstupom detí do mora prehliadli prítomnosť medúz vo vode. V prevencii proti poraneniu medúzou sa neoplatilo vo vode používať ochranné drôtené pletivo, pretože cez ne môžu prenikať ich odtrhnuté ramená s jedovatými bunkami. Jedinou, čiastočne účinnou ochranou je využitie rýchlych motorových člnov v blízkosti pobrežia - medúzy sú na hluk a vírenie vody citlivé.
Autor článku: TASR