Holandská spoločnosť HICEE, vlastník súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera, bude od Slovenska požadovať náhradu škody na investíciách, ktorá jej vznikla v dôsledku zákazu zisku z verejného zdravotného poistenia. "Polročný priestor na vyjednávanie vyprší 17. júla. Keďže strany dosiaľ neboli schopné spor vyriešiť po dobrom, HICEE nebude mať inú možnosť ako v záujme ochrany investícií v slovenských zdravotných poisťovniach začať arbitrážne konanie," povedal dnes pre TASR riaditeľ spoločnosti Pieter de Kok.
Akcionári Dôvery v predarbitrážnej výzve od štátu pýtali 15 miliárd Sk (498 miliónov eur). Premiér Robert Fico o výzve odmietol diskutovať a označil ju za výpalníctvo a nebotyčnú drzosť. Napriek tomu, že Kok možnosť vzájomnej dohody v budúcnosti nevylúčil, podľa Ficovej hovorkyne Silvie Glendovej sa stanovisko predsedu vlády nezmenilo.
Holandského akcionára dôvery bude podľa Koka pred arbitrážnou komisiou zastupovať medzinárodná právna kancelária, ktorá má s arbitrážami investorov a štátov rozsiahle skúsenosti. HICEE argumentuje porušením zmluvy medzi Holandskom a Slovenskom o ochrane investícií. Fico však existenciu investícií spochybňuje a výsledku arbitráže sa neobáva. "Radi si to s Pentou rozdáme, ak návrh na arbitráž príde," skonštatoval 20. januára. Arbitráže avizovali aj akcionári ďalších dvoch súkromných zdravotných poisťovní pôsobiacich na Slovensku. Rakúska spoločnosť E.I.C. a.s., dcérska spoločnosť rakúskej Eurambanky a majoritný akcionár súkromnej zdravotnej poisťovne Apollo avizoval arbitrážne konanie voči Slovensku v januári, podľa vtedajšieho vyjadrenia poisťovne porušilo Slovensko zákazom voľného nakladania so ziskom dohodu s Rakúskom o ochrane a podpore investícií. K arbitráži sa v súčasnosti hovorkyňa poisťovne Radoslava Miklášová vzhľadom na pripravovanú zmenu vlastníckych vzťahov v poisťovni Apollo nechcela vyjadriť.
Predarbitrážnu výzvu zaslal vláde začiatkom marca i holandský akcionár Union zdravotnej poisťovne, skupina Eureko B.V. Podľa slov hovorkyne poisťovne Niny Zelníkovej akcionár zatiaľ žiadnu odpoveď nedostal, naďalej však verí v dohodu, ale prípadné kroky nevylučuje. "Eureko má záujem využiť všetky právne prostriedky na ochranu svojich investícií na základe bilaterálnej dohody o investícii a na základe smerníc EÚ ohľadne voľného obchodu," uviedla pre TASR Lorrie Morganová, manažérka pre komunikáciu skupiny Eureko. Akcionár v tomto štádiu považuje za predčasné vyjadriť sa k výške kompenzácie, ktorú bude požadovať.
Právne kroky ohlásil v januári aj jediný akcionár Európskej zdravotnej poisťovne (EZP), spoločnosť Medical care holding Ltd. Akcionár však začiatkom mája doručil Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou oznámenie o vstupe poisťovne do likvidácie. Hlavným dôvodom zániku EZP bola legislatíva prijatá v minulom roku. Uvedené nezhody vznikli na základe schválenia novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá im prikazuje vrátiť zisk z verejného zdravotného poistenia do zdravotníctva. Fico opakovanie zdôraznil, že vytváranie zisku z peňazí, ktoré ľudia povinne odvádzajú zdravotným poisťovniam, je neprípustné.
Autor článku: TASR