Tetovacie štúdiá či pouliční umelci ponúkajúci tetovanie henou by nemali zabúdať na hygienické zásady. Samozrejmosťou by mali byť jednorazové ihly, farby a pigmenty, ktoré sú na tento účel schválené. "Tetovacie strojčeky musia byť po každom zákazníkovi dodatočne dekontaminované," uviedol pre TASR Stanislav Duba z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva SR. Pri tetovaní je dôležité dodržiavať aseptické postupy, aby sa vylúčila možnosť infekcie miesta, kde sa tetovalo. Podľa Dubu sa v rámci štátneho zdravotného dozoru robia aj kontroly tetovacích štúdií. "Vzhľadom na počet pracovníkov a kapacity, ktoré máme, sú kontroly náhodné," ozrejmil. V prípade zistenia nedostatkov môžu tetovacím štúdiám hroziť aj finančné postihy. "Sankcie môžu byť od 5000 do 500.000 Sk (od 166 do 165.970 eur), závisí to však od toho, ako sa nedostatok kvalifikuje," vysvetlil a dodal, že možností je viac - od opakovaného preskúšania až k zatvoreniu prevádzky.
Rovnaké pravidlá by mali podľa jeho slov dodržiavať aj pouliční umelci, ktorí tetovania ponúkajú vo viacerých prímorských letoviskách. Zabezpečiť tetovanie bez rizika infekcie však podľa Dubu môže len umelec, ktorý je príslušne vzdelaný, zdatný aj po stránke poskytovania služieb a zdravotnej osvety a uvedomujúci si riziká infekcie. V prípade, že ide o dočasné tetovanie, pozornosť treba venovať aj zloženiu heny, ktorou sa tetuje. Jej farbu možno odlíšiť aj podľa toho, či obsahuje prírodné farbivo ako indigo alebo syntetické farbivá. Čím je "black hena" tmavšia, tým má menší podiel heny. Práve hena so syntetickými farbivami, ako napríklad parafenyléndiamín (PPD), môže spôsobiť alergické reakcie. Dnes sa používa tzv. black hena. Je to zmes vo forme pasty, ktorá vznikne pridaním iných látok do prírodnej heny.
Úrad verejného zdravotníctva SR používanie black heny na dočasné farbenie pokožky neodporúča. Každý, kto má záujem o tetovanie, by si mal najprv overiť jej zloženie. Ak je v informácii o jej zložení a použití uvedené, že farbu je možné po hodine odstrániť, s určitosťou ide o black henu. Prírodná hena totiž zostáva na pokožke dlhší čas, a to až niekoľko týždňov. Symptómy alergických reakcií sa pritom môžu objaviť v priebehu troch až 12 dní. Prejavujú sa začervenaním, svrbením, pálením pokožky, vznikom tmavých škvŕn, pľuzgierov alebo trvalými pigmentovými zmenami pokožky a jazvami. V niektorých prípadoch si dokonca vyžadujú hospitalizáciu. U niektorých ľudí môžu nastať trvalé poškodenia kože.
Dočasné tetovanie v mnohých krajinách ponúkajú pouliční umelci, ktorí sa premiestňujú z miesta na miesto. Práve preto je vymáhanie postihov a hľadanie vinníka alergických reakcií komplikované a v niektorých prípadoch nereálne.
Autor článku: TASR