Konzumácia potravín, ktoré prišli do kontaktu so záplavovou vodou, je vysoko riziková. Výnimku tvoria potraviny vo vzduchotesne uzatvorených plastových obaloch, skle a plechovkách, ktoré nejavia stopy porušenia. "Snahou by malo byť uskladnenie potravín tak, aby nedošli do styku so záplavovou vodou," vysvetlila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Šramková. Zaplavené konzervy odporúča Šramková dôkladne vyčistiť. "Umyť v čistej vode saponátom, potom v roztoku dezinfekčného prostriedku a opláchnuť čistou vodou," ozrejmila správny postup. Neoznačené a silne znečistené konzervy a konzervy s veľmi poškodeným obalom je však potrebné zlikvidovať.
Konzumovať by ľudia nemali ani potraviny, pri skladovaní ktorých došlo k poruche chladiaceho alebo mraziaceho zariadenia. Upozorniť na to môže zmena farby, konzistencie či zápach. Podľa odporúčaní úradu by ľudia mali zlikvidovať chladené potraviny, ktoré boli pri teplote šesť stupňov Celzia viac ako štyri hodiny, a mrazené potraviny, ktoré boli po rozmrazení voľne ponechané viac ako dve hodiny. Zvýšenú pozornosť treba venovať aj poľnohospodárskym plodinám. Tie, ktoré boli dlhodobo zaplavené, sa neodporúča konzumovať. "Krátkodobo zaplavená koreňová zelenina a zemiaky sa môžu použiť po dôkladnom očistení, umytí a varení najmenej 30 minút, najskôr však po troch týždňoch po skončení záplav," uviedla v tejto súvislosti Šramková. Ovocie na stromoch a kríkoch, ktoré nebolo zaplavené, je možné jesť po dôkladnom umytí pitnou vodou.
Povodňové komisie sledujú aj kvalitu pitných vôd
Povodne so sebou prinášajú aj riziko kontaminácie a znehodnotenia vlastných studní, vodných zdrojov či úpravní vôd, ktoré slúžia pre hromadné zásobovanie obyvateľstva verejným vodovodom. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pre TASR potvrdil, že situáciu sledujú povodňové komisie, ktorých členmi sú aj hygienici. Tí v prípade nevyhovujúcej kvality pitnej vody nariaďujú opatrenia, teda zákaz používania kontaminovanej vody a zabezpečenie náhradného zásobovania.
"V prípade zaplavenia zdrojov vody je možné vodu z verejného vodovodu používať až vtedy, keď bola oficiálne potvrdená jej vyhovujúca kvalita a zdravotná bezpečnosť," vysvetlila hovorkyňa úradu Lenka Šramková. Vodu z vlastných studní možno podľa jej slov používať na pitné účely až po vyčistení a vydezinfikovaní zdroja a overení kvality vody laboratórnym rozborom. Šramková však upozorňuje, že s čistením studní je potrebné začať až po opadnutí záplavovej vody. Dovtedy by mali ľudia na varenie a pitie používať len vodu z náhradných zdrojov. To znamená dovezenú cisternami či z originálnych neporušených balení pitnej a minerálnej vody.
Pri obhliadke vytopeného domu treba vypnúť hlavný prívod elektriny
Aby bol návrat do zaplavených pivníc či domov bezpečný, treba dodržiavať niekoľko zásad. Ľudia, ktorí pri opúšťaní domu nestihli vypnúť hlavný prívod elektrickej energie, by tak mali urobiť ako prvú vec pred obhliadkou domu po záplavách. Dôležité je všimnúť si aj možný únik plynu. Ľudia by si mali dávať pozor aj na to, kam stúpajú. "Povrch môže byť pokrytý črepinami skla alebo klincami," upozorňuje hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Šramková. Po odstránení nečistôt a nánosov, likvidácii zničených predmetov a potravín, treba zabezpečiť vetranie a vysušovanie objektov a priestorov. Používať by nemali ani zatopené elektrické prístroje. Pred ich opätovným uvedením do prevádzky by mali prejsť odbornou prehliadkou.
"Obytné a skladovacie priestory treba po ich mechanickom vyčistení umyť," vysvetlila Šramková. Používanie dezinfekčných prostriedkov je individuálne. Závisí predovšetkým od stupňa a rozsahu kontaminácie a typu priestorov či predmetov, ktoré boli kontaminované. Podľa Šramkovej v prípade takýchto mimoriadnych situácií hygienici vydávajú odporúčania v závislosti od aktuálnej informácie týkajúce sa používania dezinfekčných prostriedkov. Ľudia v postihnutých oblastiach sa preto môžu obrátiť na príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva.
Po dezinfekcii predmetov či podláh, predovšetkým tie, ktoré prichádzajú do kontaktu s potravinami a hračky, by sa mali umyť aj čistou pitnou vodou. "Dezinfekčné prostriedky by si ľudia nemali zamieňať s prostriedkami preventívnymi, ktoré sú určené predovšetkým ako konzervačné látky pre najrôznejšie materiály," upozornila v tejto súvislosti Šramková. Aj pri dezinfekčných prostriedkoch však treba dodržiavať určité zásady a to predovšetkým odporúčanú koncentráciu či dobu pôsobenia i dostatočné vetranie. Samozrejmosťou by mali byť aj ochranné prostriedky ako gumené rukavice, topánky, zásteru, prípadne okuliare a respirátor.
Autor článku: TASR