Bojovníci proti fajčeniu v českých reštauráciách ešte pred rozhodujúcim hlasovaním v parlamente priznávajú, že tento boj so zástancami fajčenia prehrali. Veria však, že úplný zákaz fajčenia raz presadia. Spoluautor novely zákona, poslanec ODS Boris Šťastný, otvorene priznal, že myšlienky na úplný zákaz fajčenia v českých reštauráciách sa on a jeho kolegovia dočasne vzdali. Z pôvodne radikálneho návrhu podľa západoeurópskeho vzoru, ktorý podporil aj zdravotnícky výbor Poslaneckej snemovne, zostane iba torzo. Kým dnes reštaurácie musia mať povinne nefajčiarsku časť, po schválení novej úpravy by stačilo, keby majiteľ reštaurácie o tom, či je fajčiarska alebo nefajčiarska, informoval výveskou pri vstupných dverách.
"Som presvedčený, že variant úplného zákazu bude v Česku, rovnako ako v ďalších vyspelých krajinách, existovať skôr alebo neskôr. Ale uznávam, že politické rozloženie síl nedáva v tejto chvíli dosť šancí," citoval poslanca Šťastného server novinky.cz. Skôr než o politické rozloženie síl ide o pomer fajčiari-nefajčiari v Poslaneckej snemovni. Ako výrazne "protifajčiarsky" sa profiluje iba klub KDU-ČSL. Ale celkovo sú fajčiari v dolnej komore českého parlamentu v presile. Práve fajčiari tvrdia, že fajčenie do českej krčmy patrí, pretože väčšina pivárov sú fajčiari. A poslanci-fajčiari opakovane populisticky vyslovujú obavy, že zákaz fajčenia by viedol k poklesu návštevnosti reštaurácií a poklesu tržieb ich majiteľov. Argumenty, že v Taliansku, Francúzsku a ďalších krajinách, kde fajčenie v reštauráciách plošne zakázali, sa pokles tržieb nekonal, českí poslanci-fajčiari spochybňujú.
Medzi najhlasnejších stúpencov zachovania dnešného stavu sa radí senátor za ODS, fajčiar Jaroslav Kubera. Senátor dúfa, že v prípade potreby by sa mohol angažovať aj prezident Václav Klaus. Ten síce nie je fajčiarom, ale je veľmi kritický ku všetkým normám, ktoré sú inšpirované či podporované Európskou úniou a obmedzujú jeho videnie občianskej slobody. Ak by radikálny zákon proti fajčeniu v parlamente tesnou väčšinou aj prešiel, Klaus by ho mohol vetovať. Čierne mračná nad protifajčiarskym zákonom sa v Česku ukázali už v marci, keď poslanci namiesto finálneho hlasovania rozhodli, že návrh novely sa vráti do druhého čítania. Predpoklad, že poslanci rozhodnú o novele v apríli alebo máji, sa nenaplnil. O novele budú hlasovať až na jeseň.
Autor článku: TASR