Nástup dieťaťa do škôlky predstavuje veľkú zmenu pre všetkých členov rodiny, no najmä pre dieťa, ktoré je prvýkrát odlúčené od rodičov, zaužívaných zvyklostí, hier a vzťahov. Pred vstupom do nového prostredia sa rodičia snažia u detí dosiahnuť čo najvyšší stupeň samostatnosti – aby si dieťa vedelo umyť ruky, samé sa najesť, zaradiť sa medzi rovesníkov. Kolektív detí prináša však aj mnohé zdravotné riziká, na ktoré by mal rodič svoje dieťa tiež preventívne pripraviť. Detský organizmus je v kolektívnom zariadení vo zvýšenej miere vystavený rôznym baktériám a vírusom, čoho výsledkom je zvýšená chorobnosť detí. Medzi najčastejšie dôvody návštevy lekára u detí predškolského veku patria ochorenia ako zápal stredného ucha, zápal prínosových dutín alebo zápal priedušiek. Tieto, ale aj oveľa závažnejšie invazívne ochorenia, ako je meningitída, otrava krvi alebo zápal pľúc častokrát spôsobuje baktéria nazývaná pneumokok. Lekári odporúčajú rodičom predchádzať pneumokokovým ochoreniam prostrednícvom očkovania. Prevencia vedie k menšiemu počtu návštev lekára, ale aj zníženiu užívania antibiotík dieťaťom. Pre rodiča je určite pozitívum nižší počet vymeškaných hodín v práci v súvislosti s ochorením ich dieťaťa.
Blíži sa koniec letných prázdnin pre väčšinu z rodičov, ktorí majú škôlkou povinné deti sa začína obdobie príprav na školský rok. „Deti, ktoré už do škôlky chodili, to majú jednoduchšie. Vedia, čo ich čaká, dieťa pozná škôlku i spolužiakov, a asi si už odbilo aj nejaké tie škôlkárske choroby,“ hovorí Mgr. Katarína Biela, zakladajúca členka neformálneho združenia rodičov Nahlas. Združenie už rok s pomocou pediatrov informuje a radí rodičom ako predchádzať závažným pneumokokovým infekciám. Členovia združenia v nejednom prípade priamo spolupracujú s vedením materských škôlok. Riaditeľka MŠ Damborského Ľudmila Oravcová: „Je pravda, že rodičia, ktorí sa so svojimi drobcami chystajú do škôlky prvý raz majú často pocit, že na to, aby sa ich poklad v kolektíve cítil dobre, je potrebná len psychologická príprava. Pre vstup do kolektívu je však dôležité myslieť aj na zdravotnú prevenciu.“ Pani Biela, matka troch škôlkárov dodáva: „Každé dieťa si z domáceho prostredia prirodzene prinášame nejaké „spriatelené“ baktérie, na ktoré však ostatné deti v škôlke môžu reagovať ako na „nepriateľské“ a ochorieť. Samozrejme, funguje to aj naopak. Výsledok je častokrát nasledovný: jeden týždeň dieťaťa v škôlke – dva týždne doma. Nehovoriac o tom, že niekto musí ostať s dieťaťom na „óčérke“.“
Imunitný systém dieťaťa v predškolskom veku ešte nie je vyzretý a prechádza vývojom. Pediater z praxe MUDr. Marta Špániková opisuje dôvod častejšej chorobnosti u detí v predškolskom veku: „Vstup do kolektívu je pre dieťa obrovskou zmenou a predstavuje zvýšenú záťaž aj pre jeho imunitný systém, následkom čoho bývajú deti v tomto období života častejšie choré. Z ochorení, ktoré sa u detí v predškolských zariadeniach vyskytujú najčastejšie, ide najmä o ochorenia horných dýchacích ciest, ktoré sa môžu opakovať i niekoľkokrát do roka.“ Spektrum uvedených ochorení je široké od ľahkých prechladnutí, angín, cez zápaly uší až po ťažké zápaly pľúc. „Jednou z častých príčin ochorení u detí je baktéria Streptococcus pneumoniae, nazývaná aj pneumokok. Tieto baktérie osídľujú oblasť nosohltanu mnohých detí bez toho, aby bezprostredne spôsobili ochorenie,“ vysvetľuje MUDr. Špániková.
Primár Detského oddelenia NsP v Trenčíne MUDr. Pavol Šimurka odborný garant projektov neformálneho združenia rodičov Nahlas pripomína: „Nález pneumokoka u detí v predškolských zariadeniach je pomerne častý. Pri vyšetrovaní niektorých materských škôl sa zistilo nosičstvo u 20-25% detí, ktoré neboli choré. Z týchto nositeľov sa pneumokoky prenášajú medzi deťmi v škôlke kvapôčkovou infekciou - napríklad kašľom alebo kýchnutím a môžu spôsobiť rôzne ochorenia. Pre rodičov a dieťa to prináša potom dočasné vylúčenie dieťaťa z kolektívu, návštevu lekára a liečenie v domácej, či dokonca v horšom prípade v nemocničnej starostlivosti. Väčšina pneumokokových ochorení sa vylieči bez následkov, no v niektorých prípadoch môžu spôsobiť trvalé poškodenia zdravia alebo až úmrtie.“
Nad prevenciou voči pneumokokovým ochoreniam je dôležité uvažovať už pred vstupom dieťaťa do kolektívu. „Neviete, kedy sa vaše dieťa stretne s chorým dieťaťom, resp. nosičom. V kolektíve, akým je práve materská škola má táto baktéria ideálne podmienky na prenos. Preto v rámci prevencie odporúčam účinnú ochranu, ktorou je očkovanie konjugovanou vakcínou proti pneumokokom. Vakcína je určená pre deti vo veku od 2 mesiacov do 5 rokov. Konjugovaná vakcína chráni voči tým sérotypom pneumokoka, ktoré sú najčastejšie príčinou závažných, ale aj menej závažných pneumokokových ochorení,“ uzatvoril primár MUDr. Pavol Šimurka.
Autor článku: /-/