Znížiť úmrtnosť o 30 až 40 percent pri ťažkých úrazoch detí v porovnaní s ošetreniami v bežnom systéme zdravotníctva by mali dobre organizované a vybavené trauma centrá. V Bratislave, Martine, Banskej Bystrici a Košiciach by mali byť dobudované do roku 2014. "Tieto trauma centrá by mali mať vzťah k už existujúcim detským fakultným nemocniciam, plus jedno v Martine na detskú chirurgickú kliniku, ktorá tam je. Nadväzujeme tak, na históriu, ktorá tu existuje," uviedol pre TASR generálny riaditeľ sekcie zdravia MZ SR Adam Hochel.
Vybudovanie trauma centier je jednou z úloh Národného programu starostlivosti pre deti a dorast v SR na roky 2008–2015, ktorý vláda SR schválila v marci tohto roka. Finančné prostriedky, ktoré sa viažu k tomuto programu, sa môžu uvoľňovať až od roku 2009. "Momentálne sme vo fáze rokovania s ministerstvom financií k rozpočtu na nasledujúci rok, ale aj ďalšie roky," vysvetlil Hochel. Formálnu podobu tejto úlohe dá pracovná skupina pod vedením hlavného odborníka v detskej chirurgii a krajských odborníkov. Vznik nových trauma centier však podľa Hochela nie je iba o ich vybavení. Dôležitá je aj organizácia práce, priestorov a jednotlivých jednotiek. "Práve toto majú odborníci aj v súlade so zahraničnými skúsenosťami nejakým spôsobom zakategorizovať," skonštatoval. Rozmiestnením trauma centier do štyroch miest sa dosiahne geografické pokrytie územia SR tak, aby dostupnosť pre ťažké úrazy bola, či už transportom sanitkou alebo vrtuľníkom, čo najlepšia.
Dôležitú úlohu v prevencii úrazov zastupuje aj pripravovaný register úrazov. Ten by mal podľa Hochela byť určitým medzičlánkom, aby bola dobrá informovanosť. A to nielen vo vzťahu k úrazom, kde a akým spôsobom sa stávajú, ale aj vo vzťahu k iným rezortom. "To znamená, že križovatka, ktorá podľa registra vykazuje vyšší počet úrazov detí ako iné križovatky a vyriešil by to napríklad retardér alebo regulovaný prejazd, osvetlenie alebo kruhový objazd, sa upraví," vysvetlil význam registra Hochel. Národný register detských úrazov by mal byť hotový do konca roka 2009. Jeho cieľom je taký zber dát a ukazovateľov detských úrazov, kde sledované údaje zodpovedajú štandardom formulovaným v rámci Európskej únie a spĺňajú nároky na kompatibilitu. Bude zaznamenaný od príčiny vzniku a bude sledovaný jeho vývoj, terapia, následky a to vždy u konkrétneho jednotlivca, ktorý utrpel úraz.
Úrazy sú podľa Európskej regionálnej organizácie WHO treťou najčastejšou príčinou smrti v Európe. Každý rok v dôsledku úrazov a násilných trestných činov zomrie okolo 252.000 ľudí. Z tohto počtu je až 28.000 detí, čo predstavuje smrť troch detí každú hodinu.
Autor článku: TASR