Cieľom Memoranda o budovaní koordinačných stredísk integrovaného záchranného systému (IZS) a operačných stredísk záchrannej zdravotnej služby (ZZS) na krajských úradoch je úspora prostriedkov a celkové zníženie nákladov pri budovaní IZS. Memorandum podpísali minister vnútra Martin Pado a minister zdravotníctva Rudolf Zajac.
Ministerstvo vnútra poskytne ministerstvu zdravotníctva na bezplatné používanie výpočtovú techniku pre riadenie a spracúvanie informácií. Poskytne mu aj technické prostriedky komunikačnej infraštruktúry a dátového prepojenia medzi koordinačnými strediskami IZS a operačnými strediskami ZZS. Krajské úrady vytvoria na svoje náklady na koordinačných strediskách IZS dve pracoviská pre operátorov ZZS. Základné zložky záchrannej zdravotnej služby budú môcť využívať rádiové komunikačné služby siete SITNO.
IZS bude podľa vládou schválenej koncepcie dobudovaný v dvoch etapách. V prvej etape do 30. júna 2007 bude ukončené budovanie koordinačných stredísk a komunikačnej a informačnej infraštruktúry. V druhej etape do roku 2010 sa bude zdokonaľovať výkon činnosti koordinačných stredísk. Dobudovanie jednotného technického zázemia koordinačných a operačných stredísk umožní efektívnu a pružnú koordináciu činností záchranných zložiek pri poskytovaní pomoci v tiesni. V oblasti príjmu a spracovania tiesňového volania sa zefektívni a skráti jeho spracovanie. Klesne tak podiel verbálneho prenosu informácií.
Účelom IZS je, aby pri ohrození života, zdravia alebo majetku postihnutý neodkladne a bez omeškania dostal nevyhnutnú pomoc. Základom infraštruktúry IZS sú koordinačné strediská na krajských úradoch. Od 1. júla 2003 na Slovensku funguje jednotné európske číslo tiesňového volania 112. Aj naďalej však platia známe čísla tiesňových volaní 150, 155 a 158. Vytočením čísla 112 sa človek v núdzi dovolá na koordinačné stredisko IZS, ktoré bezodkladne zabezpečí potrebné opatrenia pre poskytnutie pomoci. Výhodou je, že každý volajúci si ho môže ľahko zapamätať a voľba čísel 112 je jednoduchšia najmä v zložitých situáciách, napríklad v tme alebo miestnosti plnej dymu. Od 30. júna 2005 môžu o pomoc v IZS požiadať aj nepočujúce či hluchonemé osoby. Existuje totiž e-mailová adresa, ktorou môžu elektronickou poštou alebo mobilom požiadať o pomoc v núdzi. Adresu poznajú len sluchovo postihnutí.
Autor článku: TASR