Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Bratislave dnes získala od Nadácie Križovatka 30 monitorov BabySense určených pre svojich najzraniteľnejších pacientov, ohrozených syndrómom náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Syndróm, nazývaný aj "smrť v kolíske", môže spôsobiť smrť úplne zdravých detí, ktoré prestanú dýchať. Jedným z najrizikovejších faktorov je poloha dojčiat na bruchu. Monitory BabySense v hodnote 133.500 Sk (4431 eur), ktoré tomuto riziku majú predchádzať, prevzal od nadácie riaditeľ FNsP Miroslav Vaďura.
"Syndróm ohrozuje dojčatá do konca prvého roku života. Maximum úmrtí je asi do ôsmeho mesiaca. Rizikové deti sú najmä nedonosené, alebo aj v tých rodinách, kde už dieťa na tento syndróm zomrelo," uviedla pre TASR Darina Chovancová, prednostka Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka SZU Nemocnice s poliklinikou sv. Cyrila a Metoda v Bratislave. Dodala, že nie je celkom jasné, či ide o genetiku, alebo je za tým nejaká iná konkrétna príčina. "Práve preto by mali byť tieto ohrozené deti vo zvýšenej miere sledované," upozornila. Prístroj spustí alarm nielen pri zástave dychu po približne 20 sekundách, ale aj pri nepravidelnom dýchaní dojčaťa. "Môže tak upozorniť aj na iné problémy dieťaťa," uviedla Táňa Tomasch, správca Nadácie Križovatka. Informovala, že podľa štatistík tento syndróm postihuje na Slovensku približne dve percentá detí.
Svoje ratolesti v dojčenskom veku však môžu chrániť aj tie matky, ktoré takýto prístroj nemajú. Prevencia spočíva v niekoľkých bodoch a vychádza z rizikových faktorov. "Výhodné je dojčiť dieťa, nedávať ho na brucho alebo bok, pokiaľ na dieťa nevidíme, najmä v noci. Musí byť uložené do bezpečnej polohy na chrbte. Nesmie sa prehriať, lebo toto je ďalší rizikový faktor. Nemalo by byť ani napríklad v posteli, kde by mohlo zapadnúť medzi vankúšmi, prípadne tam, kde by sa mohli udusiť väčšou hračkou," radí matkám prednostka. Upozornila aj na nedávne odporúčania v súvislosti s používaní cumľa. "My síce cumeľ v tých prvých štyroch týždňoch veľmi nevítame, pokiaľ chceme, aby bolo dojčené, ale popisuje sa, že deti, ktoré majú cumeľ, sú nejakým mechanizmom pred týmto syndrómom chránené," vysvetlila pre TASR odborníčka.
Uviedla, že v USA, na Novom Zélande a v Anglicku začiatkom 80. rokov prebiehala veľká mediálna kampaň, kde matky učili, aby nekládli svoje deti pri spaní na brucho. "Výskyt syndrómu sa týmto znížil o 75 percent," ukončila pre TASR Darina Chovancová. Mimovládna nezisková organizácia Nadácia Križovatka vznikla v roku 2008 s cieľom pomáhať deťom ohrozeným syndrómom SIDS. V priebehu mesiacov júl-august plánuje odovzdať spolu 300 ks monitorov do 36 nemocníc vo všetkých regiónoch Slovenska.
Autor článku: TASR