Komerčný predaj e-cigariet by mal byť regulovaný. "E-cigareta by nemala byť dostupná na trhu bez registrácie príslušnými orgánmi, ak ju predajca označuje v rámci propagácie ako zdravotnú pomôcku na odvykanie od fajčenia. Obsahuje totiž silne návykový nikotín. Odborníci by preto mali stanoviť, za akých okolností je možné e-cigaretu medzi zdravotné pomôcky zaradiť," uviedla riaditeľka Kancelárie WHO na Slovensku Darina Sedláková. Odvykanie od fajčenia je podľa jej slov dlhodobým procesom, ktorý si v mnohých prípadoch vyžaduje lekársku pomoc a kontrolu. Podľa informácií z internetu, z portálov, cez ktoré sa e-cigarety v súčasnosti predávajú aj na Slovensku a v iných krajinách, je úlohou e-cigarety na jednej strane dopriať fajčiarovi pôžitok z fajčenia, na druhej chrániť jeho zdravie, znižovať jeho fyzickú, ale aj psychickú závislosť na fajčení.
S týmto tvrdením sa dá podľa Kancelárie WHO na Slovensku súhlasiť len čiastočne. "Áno, pôžitok z fajčenia ostáva. Áno, tým, že je odbúraný proces horenia, nevznikajú škodlivé splodiny horenia, z ktorých až 60 patrí medzi karcinogény. Nedá sa však súhlasiť s tým, že fajčenie e-cigarety je zdravé a že zaručuje postupné odvykanie od fajčenia," informovala dnes TASR Karin Paveleková z Kancelárie WHO na Slovensku. Podľa informácií z Úradu verejného zdravotníctva SR pripravovaná novela Zákona o ochrane nefajčiarov rieši zákaz fajčenia výrobkov, ktoré sú určené na fajčenie, ale neobsahujú tabak, na verejných miestach. O e-elektronickej cigarete sa však nezmieňuje.
Elektronická cigareta, známa aj ako e-cigareta, sa na prvý pohľad zhoduje s bežnými cigaretami, lenže v e-cigaretách sa netvorí typický dym, zápach a škodliviny z horenia tabaku a pridaných ingrediencií. Do e-cigariet sa vkladajú náplne s nikotínom a aromatickými esenciami. V cigarete sa pomocou tlakových spínačov a batérie tvorí para, do ktorej sa nikotín uvoľňuje a fajčiar ho vdychuje. Sprievodným javom je unikajúca vodná para, ktorá imponuje ako cigaretový dym. Podľa informácií z WHO niektoré krajiny Európskej únie zaujali voči e-cigaretám právne stanovisko. V Rakúsku sú e-cigarety chápané ako zdravotnícka pomôcka a nikotínové náplne sú považované za medicínsky produkt. To znamená, že e-cigarety musia byť označené certifikátom a nikotínové náplne musia byť registrované ako medicínsky produkt predtým, než sa začnú predávať.
Vo Veľkej Británii sú momentálne e-cigarety voľne dostupné. Ich užívanie je v nočných kluboch Chinawhite povolené aj v priestoroch, kde je fajčenie bežných cigariet zakázané. V Holandsku sú e-cigarety povolené, ale reklama na elektronické cigarety je zakázaná, kým nebude existovať európska legislatíva alebo smernice.
Autor článku: TASR