Najvyšší vek žiadateľa o vodičské oprávnenie nie je stanovený, zákonom určený je len najnižší. V praxi to znamená, že aj 80-ročný človek, ktorý prejde výcvikom, spraví záverečné skúšky a má zodpovedajúci zdravotný stav, môže viesť motorové vozidlo. "Starších záujemcov mávame málokedy. No momentálne je v kurze žena s rokom narodenia 1946," uviedla pre TASR pracovníčka jednej bratislavskej autoškoly.
Veková hranica potrebná na získanie vodičského preukazu na osobný automobil je 18 rokov, malú motorku 15 rokov. Ako však pre TASR povedal hovorca Policajného zboru SR Viktor Plézel, vo vyššom veku musia vodiči absolvovať zdravotné prehliadky. "Prvá zdravotná prehliadka pre starších ľudí je v 60. rokoch. Maximálne dva mesiace po dovŕšení tohto veku musí mať potvrdenie od lekára, že jeho zdravotný stav sa nezmenil," vysvetlil Plézel. Ďalšia zdravotná prehliadka nasleduje v 65. roku a v 68. roku života. Po dovŕšení 68 rokov by mali vodiči absolvovať prehliadku každé dva roky.
So staršími záujemcami o vodičské oprávnenie nemá skúsenosti ani všeobecný lekár Peter Lipták. "Máme však veľa ľudí, ktorí sú celý život vodičmi a šoférujú aj v osemdesiatke," skonštatoval pre TASR. Pri zdravotnej prehliadke sa podľa jeho slov zisťujú anamnestické údaje, vyšetruje sa krvný tlak či zrak. "Kontrolujú sa oči, čítajú sa číslice a písmená na svetelnej tabuli, podľa toho koľko kto prečíta, vieme odhadnúť, kto ako na tom je," skonštatoval Lipták. Z praxe vie, že sa nájdu aj ľudia, ktorí zdravotnou prehliadkou neprejdú. "Pacienti, ktorí majú epilepsie alebo závažné ochorenie cievneho systému. Je tam nebezpečenstvo, že môžu stratiť vedomie za volantom, alebo takí čo nevidia, ľudia so psychickými poruchami," hovorí Lipták. Dôraz kladie najmä na prehliadky starších vodičov. "Musí byť všetko v poriadku, napríklad z hľadiska srdcovocievneho systému, aby tam nebola porucha rytmu alebo nedokrvenie mozgu, ktorý by mohol spôsobovať prechodné stavy či poruchy vedomia za volantom," spresnil praktický lekár.
Autor článku: TASR