Prečo práve ja musím mať toľko problémov naraz? Prečo práve mňa osud tak prenasleduje? - často si vzdychnú ženy okolo päťdesiatky. Čo všetko tají zväčša obávané klimaktérium, že sa ho ženy tak boja a jeho príchod očakávajú priam s úzkosťou?
Prechod... Aj vo vyspelých krajinách ho ženy znášajú pomerne zle. Sú totiž v zajatí myšlienok, že všetko krásne sa už skončilo, že dvere aktívneho života sa zavierajú, že teraz prichádza etapa rýchleho starnutia a chorôb. Tento čas je však naozaj obdobím, ktoré je pre ženu náročné aj inak. Deti odchádzajú z domu, tým matke rušia rokmi vžitý a fungujúci rytmus domácnosti. Donedávna sa všetko krútilo okolo nich: štúdium, koníčky, šport... Naraz je doma pusto a deti žene chýbajú. Súčasne však starnú rodičia a pribúda starostí o nich. Stáva sa, že je žena nútená zmeniť aj zamestnanie, profesijné zameranie. Náročnosť týchto zmien býva znásobená nepríjemnými pocitmi, ktoré sprevádzajú klimaktérium. Žena sa cíti slabá, vyčerpaná, nahovára si, že sa jej nič nedarí. Prenasledujú ju návaly horúčavy, nočné potenie. Hoci je unavená, často sa v noci budí a ráno sa cíti, akoby preflámovala celú noc. Ťažšie sa sústreďuje, trápia ju bolesti hlavy, kĺbov, trpí na závraty a búšenie srdca. Zmocňujú sa jej depresie. Vynecháva pravidelná menštruácia, žena si uvedomuje zrýchlenie starnutia. Poslednou kvapkou je zistenie, že nový, moderný kostým už nezapne v páse...
Čo spôsobuje tieto ťažkosti?
Hormonálne zmeny medzi 42. až 55. rokom života ženy. Vyhasínanie funkcie vaječníkov, ktoré postupne prestávajú produkovať blahodarný hormón estrogén, na ktorý bol ženin organizmus zvyknutý. Žiaľ, tieto pocity môžu byť do určitej miery síce subjektívne, ale niekedy aj zdravotné, vrátane zhoršenia chorôb, ktoré žena už mala (cukrovka, vysoký krvný tlak a srdcovo-cievne choroby). Klimaktérium môže byť začiatkom vážnych srdcovo-cievnych chorôb či rednutia kostí.
Estrogén chráni
Skúsenosti ukázali, že žena, ktorá ešte menštruuje, nebýva vlastne ohrozená infarktom, lebo estrogén chráni cievne steny. Zato po prechode ženy rýchlo doháňajú mužskú časť populácie. Kým mužský organizmus si plynulo po celý život tvorí malú dávku estrogénu, čím chráni kosti pred rednutím, a tým aj pred úrazmi, u žien je to inak. Prudké znižovanie hladiny estrogénu zapríčiňuje veľký úbytok kostnej hmoty. Ženy sú šesťnásobne viac ohrozené osteoporózou. Keďže estrogén je súčasne aj hormón, ktorý vie udržať správnu hydratáciu pokožky, po prechode sa pokožka ženy väčšmi vysušuje a rýchlejšie sa na nej tvoria vrásky. Výskumom sa podarilo vyvinúť a vyrobiť prípravky, ktoré by dodali ženskému telu chýbajúci hormón estrogén, a tým ju chránili pred nepríjemnými sprievodnými prejavmi klimaktéria. Tu však medicína naráža na nedôveru a obavy žien.
Z hormonálnej liečby majú strach
V povedomí žien sa hormonálna liečba spája s rizikom rakoviny. No dnes sa už napríklad nik nečuduje, ak pacient po vyoperovaní štítnej žľazy musí natrvalo užívať hormóny. Verejnosť akceptuje aj hormonálnu liečbu, ktorá pomáha sterilným ženám otehotnieť. Preto treba veriť, že aj substitučná liečba v klimaktériu a po ňom si postupne získa dôveru žien, ako je to už inde vo svete. Ženy, ktoré túto liečbu vyskúšali, oceňujú rýchlu úľavu od ťažkostí a ústup nepríjemných pocitov. Navyše sú rady, že si chránia zdravie. Hormonálna substitučná liečba by mala trvať niekoľko rokov. Sprevádzajú ju komplexné a pravidelné laboratórne, gynekologické, ultrazvukové a mamografické vyšetrenia, teda vlastne aj prevencia v čase možného vzniku vážnych chorôb. Je však dôležité rozhodnúť sa včas a poradiť sa s gynekológom.
Vhodný prípravok
Lekár môže žene ponúknuť buď liečbu pomocou injekcií, tabletiek (obsahujúcich hormón estrogén i progesterón) alebo gélov, prípadne pohodlný a moderný spôsob: transdermálnu liečbu vo forme kožných náplastí, z ktorých sa potrebný hormón plynulo uvoľňuje. Terapia je pripravená pre ženy ešte (i keď nepravidelne) menštruujúce, aj pre ženy, ktoré sú už vo fáze menopauzy a návrat k pravidelnému menštruačnému cyklu si už neželajú. Ponuka prípravkov pre ne je široká.
Väčšina prípravkov veľmi rýchlo odstraňuje nepríjemné príznaky klimaktéria a dlhodobo ženu chráni. Navyše účinkujú aj kozmetologicky, najmä u tých žien, ktoré mali nekvalitnú pleť a trpeli na nadmerné vypadávanie vlasov. Ale ani ženy v pokročilejšom veku by sa nemali vzdávať. Najmä ak majú výraznejšie lokálne problémy (vysychanie slizníc na intímnych miestach, pálenie, svrbenie rodidiel, problémy s častým močením, bolesti pri styku). Pre ne je pripravená pomoc vo forme lokálnych preparátov: vaginálne tabletky, vaginálne čípky a masti.
Podľa gynekológa MUDr. Jozefa Španku, celkom novým prípravkom je špeciálny nosový sprej, pričom účinná látka sa rýchlo vstrebáva do tela cez nosovú sliznicu. Táto hormonálna substitučná terapia nazaťažuje pečeň, nezvyšuje krvný tlak a ženy ju dobre znášajú, lebo môžu byť podané nižšie dávky v porovnaní s tabletkovou formou. Na každú ženu čakajú starosti stredného veku a skôr či neskôr i problémy klimaktéria. Rozhodnutie o tom, ako budú vyzerať ďalšie roky má každá z nás vo svojich rukách. Rozhodnite sa správne, máte možnosť zbaviť sa depresií a nepríjemných pocitov, mať pekný vzhľad a byť úspešné v povolaní veľa rokov. Budete mať nielen dobrý pocit, že si chránite zdravie, ale všimne si to aj vaše okolie, lebo stále platí, že krása a zdravie sú jedno a to isté.
Autor článku: Agáta Görnerová