Za fyziologických okolností sme schopní vnímať priestor okolo nás neustále a rovnomerne. Táto schopnosť je podmienená:
-
optickým systémom, ktoré musí byť číre a funkčne adaptované
-
zdravým tkanivom oka, očných svalov
-
nepoškodeným mozgovým tkanivom
Akékoľvek poškodenie v týchto systémoch môže spôsobiť trvalú alebo prechodnú poruchu zraku. Občasné výpady videnia je častou sťažnosťou ľudí v očnej ambulancii. Zistiť príčinu však nie je jednoduché, pretože občasné zahmlievanie zraku môže byť spôsobené od najjednoduchších až po najobtiažnejšie poškodenia zrakového systému. Našťastie v drvivej väčšine sú občasné výpady videnia spôsobené relatívne nezávažnými problémami ako sú abnormality slzného filmu, kedy postačí aplikácia vhodných očných lubrikancií, častejšie žmurkanie hlavne pri práci s monitormi. Taktiež ľudia s kolísavým krvným tlakom, ľudia citliví na zmeny atmosférického tlaku. V týchto prípadoch je vhodná úprava krvného tlaku a telesné cvičenie.
V tejto súvislosti je potrebné spomenúť aj veľmi časté subjektívne obtiaže ako je pocit plávajúcich bodov, až machúľ pred okom. Tieto obtiaže vyplývajú väčšinou z degeneratívnych zmien sklovca. Sklovec vypĺňa takmer 2/3 oka a konzistenciou ho môžeme prirovnať k želatíne Ak je želatína kvalitná, je svojou konzistenciou pevná a nerozlieva sa. Ak je napríklad nekvalitná, alebo staršia, konzistencia želatíny už nie je taká pevná a má tendenciu sa prelievať. Podobne aj sklovec, ak je poškodený z úrazu, po zápaloch, infekciách alebo z degeneratívnych zmien pri krátkozrakosti, respektíve vekom, jeho konzistencia už nie je taká pevná a pri každom pohybe oka, žmurknutí sa zákaly v ňom pohybujú. Zákaly môžu mať rôzny tvar. Tieto pohybujúce sa zákaly vyvolávajú pocit plávajúcich bodov až machúľ pre očami.
Medzi závažnejšie príčiny občasných výpadov videnia patria úrazy oka – drobné zakrvácanie dovnútra oka, drúzy zrakového nervu.
Drúzy zrakového nervu ochorenie zrakového nervu, ktoré sa prejavuje ukladaním lesklých, nepravidelných žltých nodulárnych útvarov v hlave optického nervu. Drúzy môžu byť malé ale aj veľmi veľké. Drúzy zrakového nervu chápeme ako nahromadenie odpadového materiálu v zrakovom nerve. Sú geneticky podmienené, prevážne autozomálne dominantne – tzn. ak sa vyskytne gén s týmto postihnutím - ochorenie sa klinicky prejaví. Vyskytujú sa v 0,3-1% populácie, väčšinou u belochov. V 80% sa vyskytujú na obidvoch očiach. Niekedy sa drúzy zrakového nervu vyskytujú samostatne, ale nezriedka bývajú súčasťou iných ochorení (napríklad poškodenie oka pri hypertenzii, zápal zrakového nervu, zápal cievnatky alebo iné vrodené ochorenia pigmentová dystrofia sietnice, fakomatózy).
Drúzy zrakového nervu aj keď sú prítomné v tkanive zrakového nervu, dlhé roky nemusia spôsobovať žiadne subjektívne obtiaže – sú asymtomatické. Často však spôsobujú nevysvetliteľné občasné výpady videnia, prechodné zúženie zorného poľa. Pre exaktnú diagnostiku drúz zrakového nervu je potrebné použiť špeciálne vyšetrovacie techniky akými sú napríklad oftalmochromoskopia - autofluorescencia v rôznych farebných filtroch, digitálne zobrazovacie techniky a ultrasonografia. Ultrasonografia je jednoznačne špecifická a senzitívna najmä na drúzy uložené v hĺbke hlavy zrakového nervu. Liečba drúz zrakového nervu, respektíve poškodene nervového tkaniva patrí do rúk špecialistu oftalmológa a pokiaľ má pacient subjektívne obtiaže a objektívne zmeny- je potrebná dispenzarizácia.
Mimoriadne závažná príčina prechodného zhoršenia zraku je opuch zrakového nervu, nádory v očnici, úraz, nádor, alebo aneuryzma (vydutie cievy) v mozgu. Občasné výpady zraku – zahmlievanie videnia nespôsobujú len spomínané očné poruchy. S výpadmi videnia sa môžeme stretnúť aj pri zdanlivo nesúvisiacimi ochoreniami tela akými sú: poruchy činnosti, srdca, výrazné kolísanie krvného tlaku, zmeny veľkých krčných ciev, imunologicky podmienené zápaly ciev a tkaniva, náhla úprava krvného tlaku pri vysokej hypertenzii. S kolísaním zrakovej ostrosti sa často stretávajú aj diabetici, ktorí majú výrazne kolísavú hladinu krvného cukru.
Prechodné poruchy videnia môžu mať viacero foriem:
-
Amaurosis fugax je prechodná zraková porucha, spôsobená nedostatočným prekrvením oka, alebo mozgu. Subjektívne obtiaže sú rôznorodé - najčastejšie prechodné zhoršenie zrakovej ostrosti, zorného poľa, alebo zhoršenie farbocitu, kontrastu. Prechodné zhoršenie trvá v závislosti od niekoľkých minút až niekoľko hodín. Pokiaľ je príčinou poškodenie mozgu, pacienti udávajú okrem vizuálnych obtiaží aj iné problémy akými sú dvojité videnie, obtiažna reč, závrate a podobne.
-
Obnubilácie sú výpady videnia na obidvoch očiach v trvaní niekoľko sekúnd. Môžu sa vyskytovať napríklad pri opuchu zrakového nervu, pri zvýšenom tlaku v hlave.
-
Oftalmická migréna trvá zvyčajne niekoľko minút – cca 15-30 minút. Začína sa ako pohyblivý zákal - skotóm pred okom, ktorý sa pohybuje od centra smerom k okraju zorného poľa. Neskôr skotóm mizne a začína sa záchvatovitá bolesť hlavy.
-
Uhthoffov príznak je tiež prechodný pokles zrakovej ostrosti. Je typickým príznakom sklerózis multiplex. Vzniká po telesnej námahe, teplej kúpeli, horúčke a psychickom strese, kedy človek pociťuje prechodne zhoršenie zrakovej ostrosti.
Pri differenciálnej diagnostike je vždy potrebné komplexné oftalmologické (neurooftalmologické) vyšetrenie, ultrasonografické dopplerovské vyšetrenie oka a očnice, karotického a vertebrobazilárneho systému, konziliárne vyšetrenie neurologické, interné. Veľmi dôležitá je už prvotná anamnéza: Jednostranné výpady videnia bávajú podmienené väčšinou poškodením ciev na danej strane, obojstranné prechodné poruchy vznikajú z poškodenia ciev mozgu alebo tkaniva mozgu. Niekoľko sekundové výpady videnia bývajú spojené so zmenami krvného tlaku, ale aj pri opuchu zrakového nervu, respektívne pri drúzach zrakového nervu. Niekoľko minútové až niekoľko hodinové výpady videnia sú spojené cerebrovaskulárnymi ochoreniami, migrénami alebo tiež so zmenami krvného tlaku. Zásadne dôležité je odlíšiť relatívne nezávažné príčiny od zrak ohrozujúcich príčin, pretože neskorá diagnostika a tým aj liečba môže v prípade nebezpečných príčin značne zhoršiť perspektívu.
Liečba prechodnej poruchy zraku je vždy závislá od vyvolávajúcej príčiny, či už z hľadiska oka, mozgu, srdca alebo krvného riečiska.
Autor článku: MUDr. Jozef Čmelo, PhD, MPH