Vyšší ľudia sú v priemere spokojnejší so svojím životom než nižší ľudia. Nadpriemerne vysokí ľudia sú takisto náchylnejší hovoriť o pozitívnych spomienkach a emóciách než o negatívnych javoch ako hnev, stres či starosti. Vyplýva to z najnovšieho kombinovaného indexu Gallupovho inštitútu.
Po zistení prepojenia medzi subjektívnym hodnotením a telesnou výškou respondentov výskumníci preverovali vzťah výšky a iných faktorov. Dospeli k zisteniu, že telesná výška úzko súvisí aj s úrovňou vzdelania a následne s výškou príjmov, a to najmä v prípade mužov. A práve tieto dva faktory definujú spokojnosť so životom. V skupine mužov s príjmami nad 60.000 dolárov (1,3 milióna Sk) ročne je každý ďalší nárast príjmu sprevádzaný aj zvýšenou telesnou výškou respondentov. Podobný vzostup telesnej výšky zaznamenali vedci aj pri vyšších úrovniach vzdelania, čo je pochopiteľné, nakoľko práve úroveň vzdelania významne ovplyvňuje výšku príjmov.
Analytici z Gallupovho inštitútu vysvetlili tento vzťah predpokladom, podľa ktorého sa kognitívne schopnosti jedincov plne vyvinú častejšie u ľudí s priemernou alebo nadpriemernou výškou. Vysoký vzrast je často znakom zdravej životosprávy a absencie chorôb v čase detstva či dospievania.
Autor článku: TASR