Pri príležitosti Svetového dňa lymfómu, ktorý vyhlásila Lymfómová koalícia ešte v roku 2002 na 15. september, organizuje dnes občianske združenie (OZ) Lymfoma Slovensko celoslovenské pacientske stretnutie v Bratislave. "Je to stretnutie pacientov, pripravené je interaktívne onko-psychologické fórum pod vedením psychológa a slávnostné vyhlásenie motivačného projektu - Opäť môžem snívať," uviedla pre TASR predsedníčka OZ Lymfoma Zuzana Truplová.
Súčasťou svetového dňa je aj kampaň zameraná na skorú diagnostiku príznakov lymfómu. "Kampaň už prebiehala, ale aj kontinuálne prebieha a je zameraná na praktických lekárov a pacientov," vysvetlila Truplová. Združenie iniciovalo vydanie diagnostických postupov pre praktických lekárov pri výskyte tohto ochorenia. "Je to o tom, aby dávali pozor na niektoré príznaky, keďže sú veľmi nešpecifické. Sú ale určité záchytné body, podľa ktorých by sa mohlo odsledovať, že možno nepôjde len o angínu," skonštatovala Truplová. Pre pacientov združenie vydávalo letáky o tom, ako aj samotný pacient môže aktívne pristupovať k primárnej diagnostike.
Podľa psychologičky Márie Andrášiovej majú podobné pacientske združenia a ich aktivity viacnásobný význam. "Málokto, kto neprešiel chorobou, si môže predstaviť, ako sú izolovaní ľudia prechádzajúci liečbou," uviedla psychologička. Pocit vyčlenenosti pacientov zo spoločnosti môže byť pre nich veľmi bolestivý. Práve združenia im prinášajú príležitosť stretnúť ľudí v podobnej situácii. Ďalším dôležitým aspektom je množstvo informácií, ktorými združenia disponujú. Najmä ak ide o združenia, ktoré sú zamerané na konkrétnu diagnózu. Nie každý pacient je totiž schopný aktívne si vyhľadávať informácie o svojom ochorení sám. "Najdôležitejšia zo všetkého je však podpora. To, že títo ľudia môžu navzájom spolu zdieľať a nejakým spôsobom si pomôcť vo svojej situácii," uviedla v tejto súvislosti Andrášiová.
Zakladateľmi takýchto združení bývajú väčšinou samotní pacienti, ktorí ochorenie prekonali, alebo tí, ktorí sa ešte liečia. Podľa psychologičky ich k tomu vedie najmä pocit môcť svoj osobný príbeh, to čo všetko museli prežiť a zvládnuť, pretaviť do toho, že môžu cez to niekomu ďalšiemu pomôcť. Markantný rozdiel však vidí aj v samotných pacientoch. Dnes sú v porovnaní s minulosťou aktívnejší a informovanejší. "Posun je hlavne v oblasti komunikácie a sebavnímania. "Už nie je pasívnym pacientom, ktorý prijíma liečbu a čokoľvek, čo mu lekár povie, ale stáva sa partnerom, aktívnym k liečbe a preberá aj určitú zodpovednosť," zhodnotila Andrášiová.
Občianske združenie Lymfoma Slovensko vzniklo v roku 2006. Za cieľ si dáva najmä informovať pacientov a rodiny pacientov s lýmfómom, podporovať ich v liečbe a po nej upozorňovať na dôležitosť včasnej diagnostiky a adekvátnej liečby. Okrem internetovej stránky ponúka pacientom aj sociálno-právne poradenstvo, iniciuje stretnutia pacientov a prevádzkuje bezplatnú infolinku.
Autor článku: TASR