Vzdelávať pacientky s osteoporózou, zabezpečiť im správnu liečbu a udržať ich v terapii je cieľom pacientskeho programu Raz mesačne, ktorý sa začal 1. apríla.
Vychádza z faktov, že jedna z dvoch žien vo veku nad 50 rokov utrpí do konca života osteoporotickú zlomeninu. Podľa lekárky Alexandry Letkovskej z Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch takúto zlomeninu považujú lekári za najzávažnejšiu komplikáciu ochorenia na osteoporózu.
Je tragédiou, že toto ochorenie možno liečiť, ale napriek tomu veľa pacientov nedodržiava liečebný postup. Hlavným dôvodom svojvoľného prerušenia liečby je, že ochorenie prebieha bez príznakov a ženy objektívne nepociťujú potrebu dodržiavať ho. Až 50 percent pacientiek svojvoľne preruší liečbu a 20 percent si nikdy ani nevyberie recept, konštatoval Letkovská.
Svojvoľné prerušenie liečby veľakrát znamená závažné následky, ktoré ovplyvňujú nielen pacientku, ale aj jej blízkych. Polovica žien po bedrovej zlomenine vyžadujúcej hospitalizáciu, ktorá je najzávažnejšou komplikáciou osteoporózy, nikdy nezačne chodiť a je odkázaná na opateru druhých.
Najnovší výskum dokázal, že pri liečbe osteoporózy možno znížiť dávkovanie z denného alebo týždenného užívania liekov na režim raz mesačne pri rovnakej účinnosti, konštatovala Letkovská.
V rámci programu Raz mesačne všetky pacientky, ktoré sa do neho zapoja, dostanú podrobné informácie o rizikách ochorenia, o nevyhnutnosti dlhodobej liečby, ale aj ďalšie dôležité odporúčania o zmenách životného štýlu a zdravom stravovaní.
Ženy trpiace týmto ochorením, alebo patriace do rizikovej skupiny, respektíve majú podozrenie na osteoporózu, sa do tohto programu môžu zapojiť.
Záujemkyne dostanú viac informácií na bezplatnej infolinke 0800 500 943, a to v pondelok až piatok medzi 13.00 –16.00 hod.
Autor článku: TASR