Počet mladistvých a detských fajčiarov má na Slovensku stúpajúcu tendenciu. Medzi nástroje, ktorými možno podľa riaditeľa Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomíra Okruhlicu tomuto trendu zabrániť, patrí zvyšovanie cien cigariet, ako aj obmedzenie reklamy na tabakové výrobky. "Dá sa tak výrazne zredukovať počet fajčiarov v detskom veku," uviedol pre TASR Okruhlica s tým, že páky sú v rukách ekonomických ministrov. Doplnil, že množstvo malých fajčiarov možno nájsť napríklad v detských domovoch či rómskych osadách a keď sa podarí znížiť počet ľudí v sociálne slabých skupinách, klesne aj počet nedospelých fajčiarov.
Objasnil, že v Spojených štátoch amerických a Švajčiarsku vyvíjajú vedci vakcínu proti fajčeniu, ktorá by mala byť určená najmä pre mladistvých. "Po jej podaní sa zabráni tomu, aby sa nikotín dostal do mozgu a stratí sa ten efekt," konštatoval s dôvetkom, že je to ďaleko, ale vyzerá to sľubne. Vakcína by mala pôsobiť isté obdobie, aby sa prekonal rizikový faktor v podobe veku. Odhaduje sa, že takmer 65 percent adolescentov vo veku od 13 do 15 rokov má už prvú skúsenosť s cigaretou, pričom takmer 30 percent detí si zapálilo už pred desiatym rokom života. Stúpa aj počet stredoškolákov, ktorí si počas predchádzajúcich 30 dní zapálili cigaretu. Ako pre TASR objasnil Róbert Ochaba z Úradu verejného zdravotníctva, tento nárast predstavuje za posledných 13 rokov viac ako sto percent. "Ten nárast je markantnejší najmä u dievčat," konštatoval s tým, že aj keď fajčí stále viac chlapcov ako dievčat, rozdiel sa znižuje. Podotkol, že situácia s mladistvými fajčiarmi je zložitá aj v európskych krajinách, pričom najčastejšie fajčia mladí Angličania. Počet dospelých fajčiarov má, naopak, klesajúci trend.
Upozornil, že na fajčení detí sa často odráža vzor z rodiny v podobe rodičov závislých od nikotínu. "Podľa prieskumov je to faktor, ktorý predurčuje fajčenie mladých ľudí v budúcnosti," poznamenal s tým, že sa zvyšuje aj miera experimentácie. Pokiaľ aj dieťa začne fajčiť, šanca, že so zlozvykom skoncuje, je vyššia, ak sú jeho rodičia nefajčiari, doplnil. Nástroje, ktoré možno použiť na zníženie počtu fajčiacich detí, vidí v legislatíve, v zvyšovaní cien cigariet, osvete najmä na základných školách a v oblasti poradenstva.
Autor článku: TASR