Návrh novely zákona o ochrane nefajčiarov nezavádza úplný zákaz fajčenia v reštauráciách a baroch, ako to pôvodne avizovali jeho tvorcovia. Ako pre TASR vysvetlil jeden z autorov Róbert Ochaba z Úradu verejného zdravotníctva SR, vzhľadom na pripomienky rezortov financií a hospodárstva sa pristúpilo ku kompromisnému riešeniu. V prípade schválenia zákona parlamentom tak od budúceho roku majitelia stravovacích zariadení budú musieť stavebne oddeliť aspoň polovicu priestoru pre nefajčiarov, ktorá musí byť umiestnená pri vstupných dverách, alebo zaviesť úplný zákaz fajčenia.
Pripustil, že zabezpečenie nepriedušnosti dymu do nefajčiarskej časti nedokáže zaručiť žiaden zákon. "Treba povedať, že najlepším riešením je úplný zákaz fajčenia," poznamenal. Nakoľko si stavebné oddelenie fajčiarskych a nefajčiarskych častí vyžiada aj investície zo strany majiteľov zariadení, verí, že prevádzky s rozlohou do sto metrov štvorcových si vyberú beznákladovú alternatívu v podobe zavedenia úplného zákazu fajčenia. Skúsenosti z Írska podľa neho naznačujú, že aj keď došlo po zavedení takéhoto opatrenia k poklesu návštevnosti a predaja, rozdiely sa vyrovnali približne po jednom roku.
V prípade, že majitelia zákon nedodržia môže ich postihnúť sankcia do výšky 100.000 Sk (3319 eur) alebo zákaz činnosti. Mimovládne organizácie navrhovali, aby sa úplný zákaz fajčenia zaviedol aj v zariadeniach v obchodných domoch. Ako objasnil Ochaba, pre tieto zariadenia platí to isté, a to stavebne oddeliť časť pre nefajčiarov, pokiaľ sa má v podniku fajčiť. Zákaz fajčenia sa bude týkať všetkých výrobkov, ktoré sú určené na fajčenie. V nefajčiarskych podnikoch a častiach si tak nebude možné zapáliť ani bylinné či elektronické cigarety. Úplný zákaz fajčenia sa rozšíri aj na zariadenia ako napríklad bufety v školských zariadeniach, na soláriá či kozmetické salóny.
Poslankyňa Katarína Tóthová (ĽS-HZDS), ktorá je zástancom úplného zákazu fajčenia v stravovacích zariadeniach, je pripravená navrhnúť takýto zákaz aj prostredníctvom vlastného pozmeňujúceho návrhu. Myslí, si že ju podporí každý rozumný človek, ktorému záleží na zdraví a sleduje trend v Európskej únii. Povinnosť zaviesť úplný zákaz fajčenia v reštauráciách a baroch nevyplýva zo žiadnych smerníc Európskej únie. Existuje však rad odporúčaní, ktoré upravujú problematiku ochrany nefajčiarov na verejných miestach. "Slovensko asi nie je stavané nato, aby tu bol takýto radikálny zákon," reagovala pre TASR na návrh Mária Sabolová z KDH. Povinné stavebné oddeľovanie vníma ako posun vpred a pripomína, že treba myslieť aj ma malých podnikateľov, pre ktorých by mohol byť úplný zákaz fajčenia likvidačný. Konštatovala, že je veľmi dôležité, aby mali aj nefajčiari možnosť stráviť svoj čas príjemne. Pokiaľ by Tóthová hľadala podporu pre svoj návrh aj v radoch opozície, Sabolová je ochotná o tom diskutovať, pripomína však, že treba myslieť aj na reálne možnosti schválenia zákona v parlamente.
"Ochrana nefajčiarov nebude nikdy absolútna," uviedol pre TASR Jozef Valocký zo Smeru-SD. Navrhované riešenie považuje za dostatočné a poukázal, že podobný model napríklad úspešne funguje v Rakúsku, nebránil by sa ale ani podpore prísnejšej alternatívy. Objasnil, že poslanecký klub ešte nemá túto tému uzavretú a existujú hlasy pre navrhovaný variant, ako aj pre úplný zákaz fajčenia. Predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný (SDKÚ-DS) považuje návrh za slabé riešenie. "Osobne by som sa prihováral za prísnejšiu ochranu nefajčiarov," konštatoval pre TASR. Ideálnejšie by podľa neho bolo označiť zariadenia za nefajčiarske a ten, kto bude mať záujem, by si mohol zriadiť fajčiarsky podnik. "Takéto oddeľovanie povedenie k tomu, že sa to stále bude miešať a tých nefajčiarov chrániť nebude," myslí si. Poznamenal, že prísnejšia ochrana nefajčiarov je v mnohých európskych krajinách.
Najprísnejšiu legislatívu ohľadne ochrany nefajčiarov má Írsko, ktoré ako prvý štát Európskej únie zaviedlo v roku 2004 úplný zákaz fajčenia na verejných priestranstvách. Zatiaľ poslednou krajinou EÚ, ktorá zaviedla zákaz fajčenia v reštauráciách a baroch, je Holandsko, kde právna norma platí od 1. júla, čím nasledovalo štáty ako napríklad Francúzsko, Veľká Británia či Taliansko. Na následky fajčenia zomiera v Európe približne 650.000 ľudí ročne.
Autor článku: TASR