Treba vytvoriť podmienky na ochranu nefajčiarov, no úplný zákaz fajčenia v baroch a reštauráciách, tak ako funguje v niektorých európskych štátoch, by si riaditeľ Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku Pavel Černák nevedel predstaviť. "Bol som v Taliansku, kde je zakázané fajčiť na týchto miestach a všetci fajčili vonku. Podľa mňa je to však odoberanie možnosti uspokojovania centra slasti," uviedol pre TASR. Práve uspokojovanie slastí považuje za veľmi dôležité v prevencii proti depresiám.
Návrh novely zákona o ochrane nefajčiarov by mal od budúceho roka zaviesť povinnosť pre majiteľov reštaurácií a barov vytvoriť stavebne oddelené miestnosti pre fajčiarov a nefajčiarov. Novela zákona plánuje aj so zákazom automatov na cigarety v týchto zariadeniach. Nápisy na škatuľkách cigariet, ktoré upozorňujú na neblahé účinky fajčenia na závislých fajčiarov vplyv nemajú, domnieva sa psychológ Anton Heretik. "Toto môže fungovať len v rámci primárnej prevencie. Takzvaný výchovný infarkt môže ľudí presvedčiť, aby prestali fajčiť. Ale tých skutočne závislých osvetové kampane nezmenia," vysvetlil.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v 21. storočí zomrie na choroby spôsobené fajčením až jedna miliarda ľudí, pokiaľ sa vlády bohatých i chudobných štátov nepostavia zodpovedne k tomuto problému. Tabak podľa WHO každoročne zabíja 5,4 milióna ľudí, pričom polovica z tohto počtu patrí rozvojovým krajinám. Podľa štatistík sa zvyšuje úmrtnosť na choroby spojené s tabakom v mnohých rozvojových krajinách, osobitne medzi mladistvými. V priebehu 20 rokov tak podľa expertov WHO stúpne ročná miera úmrtnosti až na 8,3 milióna prípadov. Tento trend podľa organizácie môžu zastaviť vládne opatrenia ako zvyšovanie daní na tabakové výrobky, zákaz reklamy, či zákaz fajčenia na verejných miestach.
Autor článku: TASR