Dodržiavanie zákazu fajčenia na zastávkach hromadnej dopravy by mali podľa návrhu novely zákona o ochrane nefajčiarov od 1. januára 2009 kontrolovať aj príslušníci Policajného zboru (PZ) SR. Doteraz táto kompetencia prislúchala iba mestskej polícii. Autori zákona túto zmenu odôvodňujú tým, že nie v každej obci takáto polícia existovala. Podmienky pre fajčiarov na zastávkach ostávajú nezmenené. Ako pre TASR objasnila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Andrea Polačiková, príslušníkom polície pribudne kompetencia prejednávať porušenia zákona v blokovom konaní.
Róbert Ochaba z Úradu verejného zdravotníctva SR pre TASR spresnil, že pokiaľ je zastávka krytá, fajčenie je zakázané pod prístreškom. Ak je otvorená, tak v okolí štyroch metrov by fajčiari nemali dymom obťažovať čakajúcich na zastávke. Pripustil však, že pokiaľ si niekto zapáli cigaretu vedľa prístrešku v areáli zastávky, zákon neumožňuje takéto konanie sankcionovať. Fyzickým osobám bude možno naďalej za porušenie zákona udeliť blokovú pokutu 1000 Sk (33 eur), v prípade priestupkového konania až 10.000 Sk (332 eur).
Nefajčiari by sa podľa Ochabu mali naučiť presadzovať si svoje práva a v prípade nedodržiavania zákazu fajčenia na zastávkach upozorňovať fajčiarov na ich povinnosti. Podotkol, že nefajčiari predstavujú 62 percent Slovákov. "Je to len otázka toho, získať trochu odvahy a povedať fajčiarovi, že na zastávkach sa nefajčí," konštatoval s tým, že situácia by sa určite zlepšila. Takmer 80.000 Európanom spôsobuje smrť tzv. pasívne fajčenie. Odhaduje sa, že približne štvrtina úmrtí Európanov na rakovinu a 15 percent všetkých úmrtí súvisí s fajčením. Na následky fajčenia vo svete zomiera ročne asi štyri až päť miliónov ľudí. Každých desať sekúnd tak zomrie človek na ochorenie súvisiace s fajčením. Ďalších 13 miliónov trpí chronickými ochoreniami v dôsledku pasívneho fajčenia
Autor článku: TASR