Nikotín je silná návyková látka a odborníci závislosť, ktorá pri fajčení vzniká, porovnávajú so závislosťou od tvrdej drogy, heroínu. "Problém pri odvykaní je v tom, že keď si závislý človek zapáli cigaretu, tak má okamžite pôžitok, ale ústup abstinenčných príznakov trvá niekoľko dní," uviedol pre TASR riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica. Objasnil, že medzi abstinenčné príznaky patrí napríklad nesústredenosť, nervozita, ale aj problémy so spánkom. Odmeňujúci pocit upokojenia, ktorý prichádza so zapálením cigarety, má však negatívne dôsledky a ako upozornil, ťažkým fajčiarom sa život skracuje o 15 až 20 rokov. Skoncovanie s touto rozšírenou závislosťou zvládne podľa Okruhlicu bez odbornej pomoci asi 20 až 30 percent ľudí. "Nebránime tomu, aby to ľudia najprv skúsili sami," konštatoval s tým, že ak sa im to nedarí, odporúča vyhľadať pomoc odborníka, ktorú ponúka aj centrum. Nikotínové náplasti, či žuvačky dnes nahrádzajú účinnejšie lieky, ktoré znižujú prejavy abstinenčných príznakov na úplné minimum. Vedci v zahraničí vyvíjajú aj vakcínu proti fajčeniu.
Ako upozornil Okruhlica, aj pri liekoch je potrebná podporná psychoterapia, keďže fajčenie sa často spája s inými problémami. Psychická podpora zo strany lekára zvyšuje pravdepodobnosť, že človek s fajčením úspešne prestane. S pomocou lekára možno podľa neho predísť aj priberaniu na hmotnosti, ktoré sa často spája so zanechaním fajčenia. Objasnil, že ľudia si často stimuly, ktoré im poskytuje nikotín, nahrádzajú najmä sladkým, ale aj mastným jedlom. "Je to prechodný jav, ktorý trvá niekoľko týždňov, až na výnimky, že niekto má potom sklony k chronickému prejedaniu sa," zhrnul.
Odhaduje sa, že na Slovensku fajčí 38 percent populácie, pričom väčšina fajčiarov by chcela so svojim zlozvykom skoncovať. Zatiaľ čo počet dospelých fajčiarov má klesajúci trend, u detí a mládeže zaznamenávajú odborníci alarmujúci nárast. K znižovaniu počtu fajčiarov by mohlo napomôcť opätovné zvyšovanie spotrebných daní na tabakové výrobky, ako aj prísnejšia legislatíva na ochranu nefajčiarov. Tá by mala od nového roku priniesť zákaz automatov na cigarety, ale aj obmedzenia pre majiteľov reštaurácií a barov, ktorí budú musieť vybudovať stavebne oddelené priestory pre nefajčiarov, alebo zaviesť úplný zákaz fajčenia.
Autor článku: TASR