Zamestnanci trnavskej fakultnej nemocnice sa v utorok na mítingu rozhodnú, či sa pripoja k štrajku zdravotníckych pracovníkov. Podpora je zatiaľ viac ako päťdesiatpercentná, uvidíme," povedal pre TASR predseda OZ zamestnancov v zdravotníctve Oliver Lachký. Zdravotníci budú potom podľa jeho slov pracovať v režime, kedy budú poskytovať starostlivosť iba akútnym prípadom - pôrodom, úrazom, pacientom v bolestiach a podobne. V nemocnici pracuje tisíc zamestnancov, najmenej päťsto z nich štrajk podľa jeho vyjadrenia podporuje. V zariadení boli k dispozícii podpisové hárky s požiadavkami, ktoré zdravotníci predložili predsedovi vlády. "Každý, kto chcel, ich mohol podpísať," povedal Lachký.
V nemocnici v Dunajskej Strede, ktorej je zriaďovateľom Trnavský samosprávny kraj, sa odborári rozhodnú, či štrajkovať alebo nie, na základe rokovaní s vedením zariadenia. "Vyjednávame s riaditeľom o tom, aby nám neznížili platby za služby a ponechali prinajmenšom na súčasnej úrovni," informoval predseda OZ zamestnancov v zdravotníctve Július Pavčo. "Toto ovplyvní podľa všetkého naše rozhodnutie, ako ďalej," povedal.
Piešťanskí zamestnanci Nemocnice Alexandra Wintera zatiaľ ešte nie sú rozhodnutí, či do štrajku vstúpia. Zariadenie so 420 pracovníkmi je nezisková organizácia. "Nám nedáva peniaze ani ministerstvo, ani kraj, je na nás, či prežijeme," povedal predseda odborov Alan Suchánek. V zariadení už podľa jeho slov dvanásť rokov nevalorizovali platy, lekár má za hodinu nočnej služby 65 korún. "Plat 34 tisíc, o ktorom hovoril premiér, má u nás lekár za 170 hodín pracovného mesiaca a 140 hodín nadčasov. V podstate odpracuje dva mesiace v jednom," konštatoval pre TASR. Do štvrtka sa v Piešťanoch zdravotníci rozhodnú podľa toho, či štrajk podľa prieskumu, ktorý robia, je ochotná podporiť viac ako polovica zamestnancov.
Autor článku: TASR