Medzi najčastejšie diagnostikované onkologické ochorenia u slovenských mužov patrí rakovina pľúc, ktorá sa u nich vyskytuje asi päťkrát častejšie ako u žien. "Súvisí to s tým, čo zapríčiňuje pľúcnu rakovinu - odborne sa tomu hovorí suchá destilácia tabakových listov, inak povedané fajčenie," povedal pre TASR primár pneumoonkologického oddelenia ružinovskej nemocnice v Bratislave Peter Kasan. Vysvetlil, že tabakový dym obsahuje asi 1200 látok, ktoré sa môžu podieľať na procese premeny normálnej bunky na nádorovú.
Objasnil, že rakovina pľúc sa ako dôsledok fajčenia prejaví až po niekoľkých desaťročiach, keď prirodzene poklesne imunologický dohľad organizmu, asi po 60. roku života. "Vznikajúce nádorové bunky nie sú včas rozpoznané a zlikvidované," priblížil. Na margo rozdielu výskytu tohto typu rakoviny medzi mužmi a ženami uviedol, že pred 30 rokmi nebolo fajčenie medzi ženami veľmi rozšírené a ani akceptované. "Tak ako bude stúpať počet fajčiarok, bude o niekoľko desaťročí stúpať aj výskyt rakoviny pľúc u žien," myslí si. Moment, keď človek prestane fajčiť, považuje Kasan za veľmi priaznivý, ale pripomína, že napriek eliminácii momentu chronického dráždenia a chronického zápalu priedušiek si fajčiar počas predchádzajúceho obdobia niečo našetril. "Látky z cigaretového dymu môžu spôsobiť genetické zmeny v bunkách. Človeka ešte ďalších 12 rokov po tom, ako prestane fajčiť, ohrozuje vyššie riziko vzniku nádorovej choroby," zhrnul. Približne po uplynutí tejto doby možno povedať, že riziko vzniku nádoru je porovnateľné s nefajčiarom.
Užívanie vitamínov či športovanie neznamená podľa primára zlepšenie fajčiarovej prognózy, skôr naopak. Keď človek aktívne športuje, dochádza k prekrveniu pľúcneho tkaniva a nie je vylúčené, že absorpcia škodlivých látok môže byť rýchlejšia. "Ak si niekto myslí, že športom eliminuje to, že fajčí, tak to nezodpovedá realite," upozornil. Na margo užívania vitamínov, ktoré by mali fungovať ako antioxidačné látky, podotkol, že niektoré štúdie hovoria o tom, že ani vitamín A ani E, užívané so spomínaným cieľom, nezlepšovali prognózu fajčiara. "Naopak frekvencia nádorov bola ešte vyššia," doplnil Kasan.
Na otázku, či možno považovať fajčenie ľahkých cigariet za menej škodlivé, reagoval s tým, že to nie je pravda. U fajčiarov vzniká návyk na nikotín, čo je svojím spôsobom nervový jed a sú receptory, ktoré ho potrebujú, vysvetlil. "Ak ho nedostanú, tak sa fajčiar z ľahkých typov cigariet snaží vydolovať všetko, čo sa dá a práve to sa považuje za jednu z príčin nárastu jedného typu rakoviny pľúc - adenokarcinómu," povedal. Upozornil, že ten je ťažšie terapeuticky ovplyvniteľný ako bežné typy pľúcnej rakoviny. Vo väčšine prípadov prichádzajú pacienti už v pokročilých štádiách alebo s metastázami, objasnil Kasan. Poznamenal, že v súčasnosti je asi iba 30 percent ľudí s rakovinou pľúc diagnostikovaných vo včasných štádiách. V prvom štádiu má šancu na dlhodobé prežitie a vyliečenie asi 70 percent pacientov. V onkológii sa za dlhodobé prežívanie považuje obdobie piatich rokov. Ak sa dovtedy choroba nevráti, možno hovoriť o vyliečení. V štvrtom štádiu prežíva menej ako päť percent chorých.
Autor článku: TASR