Asi každý túži po krásnych, hustých a zdravých vlasoch, no napriek tomu mnohí z nás nie sú svojimi vlasmi spokojní a hľadáme spôsoby ako ten či onen neduh odstrániť. V článku dermatológ odpovedá na najčastejšie otázky a mýty, ktoré kolujú.
Ako by ste charakterizovali krásne a kvalitné vlasy?
Husté, hrubé lesklé, na pohmat hladké (prirovnáva sa ku pocitu pri hmataní hodvábu).
Čo je najčastejšou príčinou vypadávania vlasov?
U mužov aj žien je to jednoznačne geneticky podmienené tzv. androgenetické vypadávanie vlasov. Je spôsobené zvýšenou citlivosťou vlasových korienkov na normálne hladiny mužských pohlavných hormónov. U mužov je často výsledkom úplné vypadanie vlasov na vrchnej časti hlavy, u žien je to najčastejšie rôzny stupeň preriedenia vlasov v tejto oblasti.
Kedy je vypadávanie vlasov v norme a kedy už nadmerné?
Denne môže vypadnúť približne 100 vlasov, pri umývaní vlasov to môže byť až 300 vlasov. Takéto množstvo vypadnutých vlasov sa považuje za normálne.
Čo pomáha proti vypadávaniu vlasov - kozmetika, správne stravovanie, vitamíny, chirurgická liečba?
Za vypadávaním vlasov sa môžu skrývať rôzne kožné a aj iné celkové ochorenia, ktorých liečbou sa upraví i rast vlasov. Súčasná kozmetika nemá na rast vlasov negatívny vplyv. Extrémne znížený príjem potravy a aj nedostatok niektorých vitamínov môže spôsobiť vypadávanie vlasov. No u nás je takýto stav vidno iba pri celkových ochoreniach zapríčiňujúcich nedostatočné vstrebávanie potravy. V našej populácii zmena stravovacích návykov resp. zvýšený príjem niektorých vitamínov nezabráni vypadávaniu.
Z lokálnych prípravkov, ktoré zabraňujú padaniu vlasov je to napr. preparáty s obsahom minoxidilu ako účinnej látky. V zahraničí (u nás tento preparát nie je registrovaný) sa používa u mužov na liečbu androgenetického vypadávania vlasov celková liečba vo forme tabliet. Táto liečba obmedzuje negatívny vplyv mužských pohlavných hormónov na vlasové korienky. Posúdenie vhodnosti lokálne, v budúcnosti možno i celkovej liečby, patrí jednoznačne do rúk dermatológa.
Čo spôsobuje lámavosť vlasov a ako jej môžeme predísť?
Vlas je zložený z viacerých vrstiev. Poškodenie povrchovej časti sprístupní škodlivým vplyvom vnútornú časť vlasu, ktorá dáva vlasu pevnosť. Škodlivé vplyvy, poškodzujúce povrch i vnútro vlasu sú klimatické-slnečné žiarenie, vietor voda (morská aj chlórovaná), tepelné (fén, žehlička na vlasy), chemické (farbenie, bielnie, trvalá) a vlas môžu poškodzovať i mechanické vplyvy (extrémne zaťaženie). Čiže sa treba vyhýbať týmto vplyvom, navyše moderné šampóny, kondicionéry, balzamy dokážu pri umývaní jemne odstrániť nečistoty bez následnej dehydratácie, znížiť vzájomné trenie vlasov, zvýšiť elasticitu a dokonca aj poškodené vlasy ,,opraviť‘‘ (zaceľujú, lepia drobné trhliny vo vlasoch).
Čo spôsobuje lupiny a čo proti nim pomáha - sú účinné aj bežne dostupné šampóny typu Head&Shoulders a pod.? Môže pomôcť aj správne zvolená strava?
Z pravopisného hľadiska nemôžeme hovoriť o lupinách - je to český výraz, slovenčina má iba šupiny. Aj ja som sa to dozvedel až pri štúdiu dermatológie.
Na koži kdekoľvek na tele žijú mikroorganizmy. Ak sa niektoré z nich príliš rozmnožia alebo koža reaguje prehnane na ich primerané množstvo naruší sa normálne dozrievanie a ošupovanie pokožky. Koža sa totiž obnovuje, neustále dorastá smerom zospodu nahor a staršie kožné bunky by mali odpadávať v malých neviditeľných šupinkách. Ak sa tento proces naruší výsledkom sú spomínané šupiny. Účinných látok proti šupinám je viacej, Head&Shoulders obsahuje jednu z nich. Tento šampón je určite účinný, no nemusí to platiť u každého a po čase môže stratiť účinnosť. Vtedy treba presedlať na šampón alebo liečbu s obsahom inej účinnej látky. Tu dokáže poradiť dermatológ. Strava je v tomto prípade prakticky bez vplyvu na takýto stav. Strava na takýto stav vplýva minimálne.
Čo je to z odborného hľadiska "lesk" vlasov a čo sa dá urobiť preto, aby sa vlasy zdravo leskli?
Lesk vlasov je spôsobený ich hladkým povrchom, nerovný povrch vlasov s množstvom trhlín povrchovej vrstve spôsobuje matný vzhľad vlasu. Vo všeobecnosti sú lesklé iba hladké predmety (cieľ leštenia ocele, kamenných pomníkov atď.), množstvo drobných povrchových nerovností zapríčiňuje matný vzhľad. Navrátiť lesk vlasom dokážu moderné šampóny, balzamy, kondicionéry.
Autor článku: MUDr. Rastislav Vrabec