Ak sa u dieťaťa objavia vši, teda pedikulóza, zlikvidovať ich musia rodičia a nie škola. Podľa Jany Novákovej z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, by však práve škola alebo školské zariadenie pri zistení vší u žiakov a detí, mala rodičov upozorniť a odporučiť vykonať kroky na ich odstránenie. Ich zneškodnenie je totižto nutné vykonať v celom kolektíve, resp. rodine. Teda aj u zdravých členov rodiny či triedy.
Pedikulóza nepodlieha povinnému hláseniu prenosných ochorení, preto úrad nemá žiadne presné štatistiky o jej výskyte v detských kolektívoch. Ako však uviedla Nováková, z čiastkových správ má ÚVZ informácie o zvýšenom výskyte vší v rómskych komunitách. Vo väčšej miere je zaznamenaný u detí predškolského veku, čo súvisí s ich úzkym fyzickým kontaktom napríklad pri hrách, vysvetlila Nováková. O epidémiu však v prípade akéhokoľvek ochorenia ide vtedy, ak jeho výskyt je viac ako dva prípady s miestnou a časovou súvislosťou. Prameňom nákazy je zavšivavený človek. "Prenos z človeka na človeka sa realizuje hlavne priamym kontaktom prelezením parazita hlavne v kolektívoch, v menšej miere prostredníctvom rôznych predmetov, ako sú hrebene, kefy, čiapky i posteľná bielizeň," vysvetlila Nováková. Ak sa teda dostanú vši na golier oblečenia, môžu preliezť na šaty druhých osôb v šatových skriniach. Vo všeobecnosti sa vši vyskytujú vo zvýšenej miere skôr v zimnom ako v letnom období.
Aby bolo ochorenie zachytené včas, je dôležitá dôkladná prehliadka vlasov. Pri nej by rodičia mali hľadať hnidy a vši, hlavne za ušnicami a na zátylku. "V prípade výskytu ochorenia je nutné včasné začatie dezinsekčnej akcie, čo je zneškodnenie lezúcich vší a hníd účinným dezinsekčným prostriedkom," skonštatovala odborníčka. Dôležité je aplikovať túto kúru naraz u všetkých členov kolektívov. Ak sa kúra neaplikuje u všetkých v rovnakom čase, môže dôjsť k ďalšiemu prenosu parazita. Súčasne je nutné zahubiť i vši, ktoré sa môžu vyskytovať na pokrývkach hlavy, hrebeňoch, kefkách, bielizni a ďalších predmetoch, s ktorými prišla hlava zavšivavenej osoby do styku. Osobná a posteľná bielizeň by sa mala vyprať pri vysokých teplotách s vyžehlením. Čiapky, šály a iné odevy je potrebné vyprať najmenej v dvoch cykloch pri vyšších teplotách, prípadne postriekať prípravkami určenými na lezúci hmyz. Podobne je potrebné ošetriť matrace a žinenky používané v kolektíve týmito prípravkami a vydezinfikovať ich účinkom slnečného žiarenia. Hrebene a kefky treba namočiť do roztoku s obsahom chlóru.
"Pre prevenciu pedikulózy je prvoradé dodržiavanie zásad osobnej hygieny, ktoré sa však nedá nariadiť v zmysle platných predpisov. V tejto oblasti zohráva významnú úlohu osveta," dodala Nováková.
Autor článku: TASR