Tridsaťsedem ľudí na severe Iraku sa infikovalo pravdepodobne od zvierat antraxom. O aktuálnej situácii okolo epidémie, prvého výskytu tohto ochorenia v krajine od roku 1980, informoval dnes minister zdravotníctva kurdskej autonómnej oblasti Zirján Usmán. Podľa jeho slov úrady nariadili utratenie a spálenie infikovaných zvierat i zaočkovanie tých zdravých.
Ani jeden z doteraz registrovaných prípadov neskončil úmrtím pacienta. Ochorenie zväčša zasiahlo kožu, nie však pľúca alebo iné vnútorné orgány poškodených, ako je tomu v prípade vážnejšieho typu ochorenia. Nič nenasvedčuje tomu, že by výskyt antraxu na severe Iraku mal do činenia s možným využívaním jeho spór ako biologickej zbrane. Antrax, známy pod označením slezinová sneť, je bakteriálnym ochorením, ktoré postihuje predovšetkým kopytníky. Úzkym kontaktom s nakazenými zvieratami alebo zaobchádzaním s výrobkami z nich môžu pôvodcovia choroby prejsť na človeka.
Toto ochorenie vyvolalo v októbri 2001 značný poplach v USA, kde sa jeho spóry objavili v bielom prášku vo viacerých poštových zásielkach. Iba začiatkom augusta 2008 prišla zo zámoria správa, že jediným páchateľom v celej kauze bol americký mikrobiológ Bruce Ivins, ktorý krátko po oficiálnom obvinení spáchal vo veku 62 rokov samovraždu. Pomocou moderných technológií sa preukázalo, že antrax použitý v zásielkach bol identický so spórami antraxu, ktoré sa našli v sklenených bankách u Ivinsa. Vyšetrovatelia predpokladajú, že motívom šialeného činu mikrobiológa, ktorý si vyžiadal päť ľudských životov, bolo odmietnutie očkovacej látky proti sneti slezinovej, ktorú osobne vyvinul.
Autor článku: TASR