Medzi najväčšie mýty, ktoré sa spájajú s konzumáciou tukov, patrí tvrdenie, že najlepšie je jesť potraviny "bez tukov". Naopak, tuky v strave človeka majú dôležitú funkciu, pretože sú najvýdatnejším zdrojom energie. Radikálne a dlhodobé obmedzovanie konzumácie tukov sa prejavuje nedostatkom dôležitých vitamínov rozpustných v tuku, kolísaním hladiny hormónov a oslabením imunitného systému. "Jeden gram tuku pri spálení dá organizmu 9,3 kalórií. Tuky sú tiež nositeľmi výživových faktorov, ako vitamíny rozpustné v tukoch a esenciálne mastné kyseliny, ktoré majú významný ochranný efekt v rámci prevencie voľnoradikálových ochorení," vysvetlila pre TASR Alžbeta Béderová z Poradne zdravia v Bratislave.
Potreba tukov sa v priebehu života líši. "V detskom veku je to na kilogram telesnej hmotnosti od 5 g a postupne klesá cez školský vek na 2 g, v dospievajúcom období je to 1,5 g na deň a v dospelosti 1 g na deň," vysvetlila Béderová. U fyzicky ťažko pracujúcich môže byť príjem tukov zvýšený na 1,5 g. V praxi to znamená, že 60 kg vážiaci človek by mal denne prijať 60 g tukov. V poslednom čase sa podľa slov Béderovej výživový režim Slovákov dosť zhoršil. To znamená, že mnohí nemajú optimálne rozloženú stravu v priebehu dňa. Najväčší príjem sa presúva do popoludňajších a večerných hodín. "Žiaľ, stretávame sa s tým už u detskej populácie, vynechávajú raňajky, nekonzumujú v plnej miere obed," skonštatovala.
Záruku kvalitného obeda zabezpečujú podľa odborníčky aj obedy v školských jedálňach. "Napriek tomu stravovanie detí v nich nie je také vysoké, ako by sme si želali," uviedla v tejto súvislosti. Ako nesprávnu vidí aj zvýšenú konzumáciu tukov. "Naša strava je skôr energeticky nadmerná, nie je dostatočne vykrytá fyzickým pohybom a potom je tam určitá disbalancia v príjme jednotlivých živín," vysvetlila. Pozornosť je potrebné venovať aj správnemu výberu oleja. Repkový znesie väčší tepelný ohrev, preto je vhodný na používanie v teplej kuchyni. Naopak, pri studenej kuchyni, dochucovaní jedál je vhodný aj slnečnicový olej. "V tomto smere je výhodnejšie používať olivový olej, ktorý je za studena lisovaný, je vhodný na studenú kuchyňu a pretože je stabilný, môže sa používať aj na tepelnú úpravu," uviedla Béderová a dodala, že neodporúča ani nákup veľkých balení, pretože olej sa po otvorení pôsobením svetla a kyslíka znehodnocuje.
Autor článku: TASR