Učitelia základných škôl sú zúfalí. Ak sa v škole vyskytnú vši, v boji proti nim majú zviazané ruky. Tvrdia, že nemajú právo prehliadať hlavy detí a kontrolovať, či jeden zo žiakov v triede so všami neohrozuje celý kolektív. Na druhej strane zdôrazňujú, že ak by aj mali súhlas od rodičov, aby výskyt vší kontrolovať mohli, nie je to ich povinnosť a môžu tým ohroziť sami seba. Problém sa neustále opakuje a preto by prijali zodpovednejšie správanie rodičov i úpravu legislatívy, ktorá je podľa nich v tomto smere nedostatočná. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) sa bráni, že legislatíva je v tomto smere v poriadku. Likvidácia zavšivavenia je podľa neho otázkou osobnej hygieny, ktorej dodržiavanie sa v zmysle platných predpisov nariadiť nedá.
Ako pre TASR uviedla zástupkyňa riaditeľky jednej z považskobystrických základných škôl Mária Blašková, problém so všami sa v ich škole vyskytuje každoročne prevažne na jeseň. "Máme zviazané ruky tým, že máme vlastne zakázané pozerať im hlavičky," vysvetlila. V minulosti mohli podľa nej učitelia deťom hlavy bez problémov prehliadať a keď zistili, že majú vši, nechali ich doma. Dnes je podľa Blaškovej situácia iná. Nie je ničím neobvyklým, že deti prídu do školy s tým, že už majú hlavu od vší ošetrenú, avšak aj tak v nej majú stále hnidy. "Matka musí vlásky skutočne stopercentne ošetriť. Ak pošle dieťa, čo len s jednou hnidou, tak sa to stále vracia späť," zdôraznila zástupkyňa. Problémy so všami by podľa nej mali riešiť v prvom rade rodičia, napriek tomu ale ich výskyt vo veľkom komplikuje najmä chod školy. "Nevieme si s tým už dať rady. Školy sú zaplavené a skutočne nás to veľmi mrzí, pretože v dnešnej dobe má každý jeden žiak, čo k nám chodí, teplú vodu, kúpeľňu a nie sú tu deti zo zanedbaného prostredia. A aj tak to stále pretrváva," skonštatovala na záver.
Apelovať na rodičov chce aj vedenie ďalšej považskobystrickej základnej školy. "Viackrát sme upozorňovali rodičov na tento problém, že deti vši majú, aby im pozreli vlásky a skontrolovali, či nemajú vši. Aj tak sa ale stretávame s tým, že deti prídu do školy so všami," hovorí zástupkyňa riaditeľky Andrea Toporová. Problém vidí i v tom, že aj keby mali učitelia povolené, kontrolovať deťom vlasy, nie je to ich povinnosť. V minulosti sa totiž už stretli na škole s tým, že učiteľ sa takto všami "nakazil". Podľa Toporovej by bolo pre všetky školy na Slovensku ústretovým krokom okrem zodpovedného správania rodičov aj zmena legislatívy.
Úrad verejného zdravotníctva SR však tvrdí, že legislatíva je v tomto smere dostatočná. Problematiku výskytu a odstraňovania vší v kolektívoch detí a mládeže rieši zákon i vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR. Podľa hovorkyne ÚVZ SR Lenky Šramkovej riešenie tejto problematiky si vyžaduje ochotu a trvalý a zodpovedný prístup nielen rodičov, ale aj ostatných členov rodiny. "Treba si uvedomiť, že opatrenia na likvidáciu zavšivavenia sú záležitosťou osobnej hygieny, o ktorú musia dbať rodičia detí, prípadne ich zákonní zástupcovia. Zbaviť deti vší musia teda rodičia, nie škola, školské zariadenia, alebo dokonca odborní pracovníci regionálnych ÚVZ. Dodržiavanie zásad osobnej hygieny sa nedá nariadiť v zmysle platných predpisov," zdôraznila Šramková.
Autor článku: TASR