Mladí ľudia holdujúci fajčeniu by si mali uvedomiť, že už v 40. roku života ich môže ohroziť progresívne a neustále sa zhoršujúce ochorenie - chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP). Tá má za následok, že pľúcne funkcie človeka sa zhoršujú rýchlejšie, ako by sa mali. Ako pre TASR uviedol primár oddelenia funkčnej diagnostiky Špecializovanej nemocnice sv. Svorada Zobor n.o. v Nitre Bohumil Matula, rizikových faktorov je viac, no z pacientov, u ktorých je ochorenie diagnostikované, je drvivá väčšina aktívnych alebo pasívnych fajčiarov. Najväčším rizikovým faktorom je podľa jeho slov fajčenie, "vzhľadom na to, že cigaretou dostaneme do seba 4000 škodlivín vo veľmi koncentrovanej podobe".
Postihnuté sú aj deti, ktoré vyrastajú v prostredí, kde sa fajčí. Je štatisticky dokázané, že takéto deti majú zhoršené pľúcne funkcie. Podstatnú úlohu zohráva aj genetická predispozícia. Medzi príznaky ochorenia patrí najmä sťažené namáhavé dýchanie, chronický kašeľ či chronické vykašliavanie spúta. "Čo sa týka fajčiarov, ktorí majú napríklad 40 rokov a fajčia 20 rokov, momentálne môžu požiadať svojho lekára, aby ich odoslal na funkčné vyšetrenie pľúc," vysvetlil Matula. Vyšetrenie je jednoduché a nebolí. Vyžaduje úsilný nádych a prudký maximálny výdych do prístroja, ktorý odmeria rýchlosť prúdenia vzduchu a odmeria aj objem vzduchu, ktorý sa mu zmestí do pľúc. Podľa primára je vyšetrenie bezpečné a dá sa zrealizovať v každej pľúcnej ambulancii v regióne.
Liečba je rôzna a závisí od stupňa ochorenia. V prvých štádiách stačí, ak pacient prestane fajčiť a pravidelne rehabilituje. Potom nasleduje liečba farmakologická - inhalačná. Vo veľmi pokročilých štádiách môže byť použitá kyslíková liečba či chirurgické zmenšenie nafúknutých pľúc. Na chronickú obštrukčnú chorobu pľúc zomiera ročne na celom svete asi 3 milióny ľudí. CHOCHP je štvrtou najčastejšou príčinou smrti spomedzi chorôb v celosvetovom meradle so stúpajúcou tendenciou. Svetová zdravotnícka organizácia predpovedá, že v roku 2020 sa choroba dostane v tomto rebríčku na tretie miesto. Na Slovensku trpí chorobou približne 8 až 16 percent ľudí vo veku nad 40 rokov.
Autor článku: TASR