Slzy sú akýmsi „prírodným lekárom“ a majú blahodarné účinky nielen pre dušu, ale aj pre telo. V medzinárodných výskumoch sa zistilo, že keď prepukne plač, zníži sa v tele krvný tlak a mozog sa viac prekrvuje. Telo sa zbavuje toxických látok a bolesti. Nezdravo žije ten, kto nasilu zadržiava plač.
Plač pôsobí dobre na celkový stav, a tým je pre človeka veľmi zdravý. Utápať sa v slzách pri romantickom či tragickom ľúbostnom filme, v ktorom sa končí veľká láska alebo najlepšia priateľka sa vydáva, to nás očisťuje a uvoľňuje. Keď sa zbavíme zatláčania citov, zníži sa v tele krvný tlak a mozog sa viac prekrvuje. Telom pretečie sprcha hormónov a bielkovín. Začnú sa produkovať uľavujúce protistresové hormóny, ako ACTH, endorfín alebo prolaktín a uvoľní sa zabíjač baktérií enzým lyzozým. Plač rozkrúti produkciu encefalínu, prostriedku proti bolesti. Dokonca rany sa lepšie zatvárajú pri záplave sĺz, pretože telo zmnohonásobí vysielanie bielkovín, ktoré podporujú hojenie. Nezdravo žije ten, kto sústavne zadržiava plač. Slzy totiž vyplavujú z tela von aj jedovaté látky. Nie je preto správne, ak u malých chlapcov pri výchove pôsobíme negatívne tým, že ich odradzujeme od plaču napríklad poznámkou – neplač, veď si chlap a chlapi neplačú.
Nie je slza ako slza...
Pokiaľ ide o liečivú silu sĺz, dokázalo sa, že citová účasť človeka veľmi ovplyvňuje stupeň ich účinku. Slzy, ktoré vytekajú z očí, napríklad následkom konzumácie veľmi ostrého koreneného jedla, ani zďaleka neobsahujú toľko bielkovín a hormónov ako slzy z radosti, smútku, bolesti či zo strachu. Stres vyslovene uvoľňujú len tie slzy, ktoré tečú, keď trpíme, smútime alebo sa zrazu vznášame v siedmom nebi. Úplne bez účinných liečivých látok sú citovo chudobné hrané krokodílie slzy herečky, ktoré sú síce efektné, ale vhodné iba pri filmovaní.
Slzy sú veľmi citlivé na vonkajšie vplyvy
Životné prostredie ako UV žiarenie, ozón, výfukové plyny alebo cigaretový dym môžu poškodiť citlivé bielkoviny slznej tekutiny. Následkom sú suché oči, ktoré slzia, režú alebo vytvárajú pocit cudzieho predmetu v oku. Aj dlhodobé vysedávanie pred obrazovkou pri počítači či pri sledovaní televízie je škodlivé. Lieky, ktoré užívame na zníženie krvného tlaku alebo ako upokojujúci prostriedok, môžu tiež negatívne ovplyvniť slzenie. V týchto prípadoch môže lekár predpísať umelé slzy vo forme kvapiek alebo gélu. Proti suchým očiam pôsobí aj časté žmurkanie, dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu, zdravé stravovanie a uvoľnený spánok. Urobme si pravidelne obedňajšiu prestávku, dostatočný pokoj totiž zabraňuje vytváraniu suchých očí. Mnohí ľudia žmurkajú nedostatočne, úplne nezatvoria oči. Preto treba dávať pozor, aby sa viečka očí úplne zatvorili, takto sa slzná tekutina rovnomerne rozdelí po povrchu celého oka. K slzeniu si môžeme pomôcť aj napríklad televíznym videom s pútavou romantickou témou, pri ktorej si opäť raz výdatne od srdca poplačeme...
Buďme fit pri práci na počítači
Následky dlhodobého používania počítačov sú alarmujúce. Užívatelia počítačov majú spoločný problém. Mnohé hodiny strávené pri počítači vedú u 70 % ľudí k očným ťažkostiam. Výskumy dokázali, že najčastejšie ide o suché oči a hmlisté videnie. Očný lekár Dr. Armin Hauck z Hamburgu vypracoval cvičenie proti stresu z obrazoviek. Bez pomoci prístrojov, bez vedľajších účinkov. Jeho recept je jednoduchý. Ide o aktívne uvoľňovanie očného napätia, akupresúry a dýchacej techniky. Podľa pilotnej štúdie Dr. Haucka, kto si 3-krát denne dopraje trojminútové uvoľnenie, má po 4 týždňoch až o 65 % menej ťažkostí. Stačia tri minúty, aby sme sa uvoľnili a opäť sa mohli vrátiť k počítaču navyše s dobrým pocitom, že sme pre zachovanie zdravia svojich očí niečo užitočné urobili.
Zloženie sĺz
Slzy nie sú obyčajnou vodou. Pozostávajú z troch vrstiev:
-
tukovej vrstvy, ktorá napomáha tomu, aby sa slzy rýchlo nevyparovali
-
vlastnej tekutiny – vodného roztoku obsahujúceho soľ, ktorý udržuje spojovku a rohovku vlhkú a súčasne ich vyživuje. V ňom pláva kyslík, obranné látky a takmer 60 druhov bielkovín.
-
mazovej vrstvy, ktorá leží priamo na rohovke. Určitým spôsobom slúži ako prichytávajúci systém pre slzy
Uvoľňovacie cvičenie
Zakloniť sa: odsadnúť si od monitora počítača, zatvoriť oči a trikrát sa zhlboka nosom nadýchnuť a dlho mierne otvorenými ústami vydýchnuť.
Krúženie hlavou: so zatvorenými očami, bradu tlačiť k hrudi a pomaly vytáčať hlavu doprava nad plece a späť. (Nenakloniť hlavu až dozadu!) Toto robíme 7-krát na pravú stranu a potom 7-krát doľava.
Palcová brána: palec vystrieme asi 40 cm pred oko a priamo sa naň dívame. Potom si vyhľadáme v priestore jeden bod, ktorý leží za palcom a dívame sa naň dovtedy, kým nevidíme palec dvojmo. Striedavo 7-krát sa pozrieme na palec a 7-krát na bod vzadu za ním.
Masáž spánkov: Na šírku dvoch prstov od obočia si jemným tlakom prstov masírujeme spánky. Oči máme zatvorené a krúživú masáž robíme pol minúty.
Tlačenie nosa: Pol minúty masírujeme koreň nosa tak, že naň z boku jemne tlačíme palcom a ukazovákom.
Osmičkový pohyb: 7-krát si predstavíme ležiacu a stojacu osmičku a sledujeme ju očami. Potom nakreslíme očami imaginárny kruh, a to trikrát doprava a trikrát doľava.
Dýchacia energia: Deväťkrát so zatvorenými očami sa zhlboka nosom nadýchneme a dlho mierne otvorenými ústami vydychujeme.
Autor článku: Katarína Horáková