V Nemecku dnes po prvý raz laboratória Inštitútu Fridricha Loefflera potvrdili výskyt ázijskej varianty nebezpečného vírusu H5N1 na chovateľskej farme hydiny vo východnom Sasku.
Úrady začali v rámci prevencie proti šíreniu vírusu vtáčej chrípky s likvidáciou viac ako 30.000 kusov hydiny. Približne 11.000 kureniec a moriek utratia na farme v Wermsdorfe, kde v stredu najprv potvrdili prítomnosť vírusového kmeňu H5N1 a dnes aj ázijský typ.
Na tejto farme na juh od Lipska utratia ešte dnes aj približne 5000 husí. Likvidácia sa tiež vzťahuje na 14.000 vtákov z viac ako 90 fariem v oblasti.
Úhyn vtákov zaznamenali prvýkrát na farme vo Wermsdorfe v nedeľu. Na usadlosti chovajú viac ako 16.000 moriek, husí a kurčiat, uviedli úrady. V okruhu troch kilometrov vymedzili ochrannú zónu a farma je od utorka uzatvorená. V ďalšom okruhu desiatich kilometrov budú experti pozorovať vtáctvo. Testy uskutočnili v referenčnom laboratóriu Inštitútu Fridricha Loefflera na ostrove Riems. V Sasku zatiaľ nezaznamenali vtáčiu chrípku u divého vtáctva.
Nemecko je druhou krajinou Európskej únie po Francúzsku, kde sa objavil vírus u hydiny chovanej na farme. Podobné prípady sa tiež vyskytli v Albánsku a Rumunsku.
V krajine zatiaľ pozitívne testovali na vírusový kmeň H5N1 dovedna 200 uhynutých vtákov. Väčšinu z nich objavili pozdĺž pobrežia Baltického mora.
Autor článku: TASR