Koruna krásy, ako sa niekedy hovorí vlasom, môže byť príčinou mnohých trápení. Naša hriva je okrem iného obrazom zdravia. Zmení sa, keď nám niečo dôležité chýba.
Keď zrazu máte po česaní plný hrebeň vlasov, nemusí ešte ísť o nič vážne. Napriek tomu množstvo vypadaných vlasov sledujte a keby ich nápadne pribúdalo, neváhajte a navštívte kožného lekára. Každý dospelý človek má na hlave 100 – 200 000 vlasov. Z nich má každý vlastné vlasové puzdro, čiže folikul v koži. Z neho čerpá živiny a rastie. Vlas rastie približne tri až päť rokov. To je veľmi individuálne. Len čo sa skončí obdobie rastu, nastane tzv. fáza pokoja, ktorá trvá nie koľko dní, po tom vlas vypadne.
Sto vlasov denne je v norme
Už počas fázy pokoja začína vo vlasovom puzdre rásť nový vlas a postupne vytláča ten starý nahor, až sa uvoľní a vypadne. Každý deň strácame okolo 100 vlasov. Viditeľnejšie je to samozrejme pri dlhých vlasoch, ktoré v tomto množstve vytvoria už poriadny chumáč, kým u krátkych vlasov si ani nevšimneme, ak spadnú na oblečenie a na zem.
Začalo vám vypadávať viac vlasov ako obvykle? Máte ráno vankúš plný vlasov? Keď si hrabnete rukou do vlasov, zostávajú vám v nej celé chumáče a takto je to aj pri umývaní? V tom prípade je najvyšší čas navštíviť kožného lekára. Príčin padania vlasov je viacero. Najrozšírenejšie je takzvané difúzne vypadávanie, keď vlasy vypadávajú rovnomerne po celej hlave. Pri vhodnej liečbe totiž vlasy môžu dorásť.
Lenže keď vypadávajú len na určitých miestach a zostávajú lysiny, šanca na úspech je podstatne menšia. Rast i kvalitu vlasov do veľkej miery ovplyvňujú hormóny. Zvýšená alebo znížená činnosť štítnej žľazy môže byť jednou z príčin nadmerného vypadávania. Okrem ťažkostí s vlasmi sa ochorenie štítnej žľazy prejaví kolísaním váhy, zmenou kvality pokožky, únavou, nervozi tou. Ženské vlasy si užijú hormonálnych výkyvov oveľa viac: počas tehotenstva sa zvyšuje produkcia hormónu estrogénu. Vďaka tomu sú vlasy v tomto období husté a kvalitnejšie. Lenže po pôrode dochádza k prudkému poklesu hladiny hormónov a následne vypadá veľké množstvo vlasov.
Za lieky tiež zaplatíte aj vlasmi
Začali ste pravidelne užívať nové lieky? Práve to by mohlo byť príčinou nadmerného vypadávania. Objavuje sa približne po troch mesiacoch užívania. Najčastešie ide o lieky na vysoký krvný tlak, trombózu, dnu a preventívne užívané prípravky proti malárii pred cestou do rizikových krajín. Na vlasy pôsobí aj ortuť a ostatné ťažké kovy, preto buďte opatrní najmä pri výbere plômb u zubára. Bojujete s nadváhou a držíte prísnu diétu? Tá sa na vlasoch veľmi skoro prejaví, najmä ak telu chýbajú vitamíny B6 a B12, C, E, minerály a aminokyseliny.
Nesťahujte si vlasy často do gumičky
Poruchy imunitného systému spôsobujú najskôr lokálne vypadanie vlasov na niektorých miestach, neskôr môže dôjsť k celkovému vypadaniu vlasov a strate ochlpenia. Ide o autoimunitné ochorenia, keď telo bojuje samo proti sebe. Na vypadávanie vlasov má vplyv aj časté nosenie silno stiahnutých copov, rôznych vrkočov a dredov. Takto môžu vlasové folikuly celkom odumrieť a zaniknúť. Používajte radšej voľnejšie gumičky. Škodí aj fénovanie príliš horúcim vzduchom. Kvalitu vlasov ovplyvňuje stres a má na ne vplyv, samozrejme, aj dedičnosť. Neviete si rady s problémami s vlasmi? Skôr ako navštívite lekára, môžu vám poradiť aj odborníci v rôznych centrách pre vlasovú diagnostiku.
Dôsledok nesprávnej výživy
Nevhodné zloženie stravy, ktoré neprospieva koži, neosoží ani vlasom. Aby vlasy ostali zdravé, treba im pomôcť zvnútra. Vitamín B je tajomstvom pekných vlasov, očí a perí. Nedostatok vitamínu E zasa spôsobuje napríklad suchosť a šupinatosť kože. Organizmus potrebuje aj vitamín H, nazývaný aj biotín. Pomáha prísun vitamínu B2, človek ho potrebuje denne v dávke 1,6 mg a nachádza sa v 1 litri mlieka. Keby ste chceli pokryť spotrebu tohto vitamínu inak: 50 g arašidov obsahuje 0,6 mg vitamínu B2, rovnaké množstvo sa nachádza v 50 g mandlí a v 125 g húb, v 50 g syra sa skrýva 0,3 mg vitamínu B2. Vitamín E: 12 mg pokryje dennú potrebu. Jeho hlavným zdrojom sú obilné klíčky. 15 g klíčkov obsahuje až 23 mg vitamínu E. Nachádza sa v malinách (4,5 mg v 100 g), v morčacom mäse (2,85 mg vitamínu E v 100 g), v avokáde (3 mg v 100 g). Potraviny s biotínom: žĺtok, pečeň a pšenica. Odporúča sa aj kúra s kapsulami biotínu.
7 rád pre zdravé vlasy
-
Používajte šampón s neutrálnou hodnotou pH.
-
Nevyhnutnosťou je dôkladné opláchnutie po umytí.
-
Mokré vlasy jemne rozčešte riedkym hrebeňom, ktorý nepoškodí ich štruktúru.
-
Raz do týždňa treba vyumývať hrebeň a kefu, aby sa prach a maz neroznášali po vlasoch.
-
Občas si urobte vlasový zábal s olivovým, jojobovým, bodliakovým olejom či s olejom z obilných klíčkov. Prípravok naneste na vlasy, prikryte uterákom a nechajte pôsobiť 5 až 10 minút. Dôkladne opláchnite.
-
Fén nastavte na stredný stupeň a vlasy fénujte zo vzdialenosti 15 až 20 centimetrov. Horúci vzduch z tesnej blízkosti škodí.
-
Špeciálna rada: každé ráno počas 4 dní dôkladne požujte vrchovatú kávovú lyžičku prosa. Potom ho zapite čajom alebo vodou.
Autor článku: Agáta Görnerová