Aj keď sa pravdepodobne v blízkej budúcnosti ortuťové teplomery na meranie telesnej teploty z pultov slovenských lekární vytratia, ich ďalšie používanie bude pokračovať. Samotné používanie nepoškodených ortuťových teplomerov totižto nepredstavuje zdravotné riziko.
"Riziko poškodenia zdravia hrozí až pri jeho rozbití a uvoľnení ortuti do prostredia. S cieľom predísť takýmto situáciám je vhodné používanie ortuťových teplomerov postupne eliminovať a nahradiť ich elektronickými," odporúča hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Lenka Šramková. Ortuť je vysoko jedovatý a toxický kov. Nebezpečenstvo hrozí nielen pri jej požití, ale aj pri vdychovaní ortuťových pár či styku s pokožkou. "Intoxikácia sa prejavuje najmä poškodením centrálneho nervového systému, zníženou vnímavosťou, halucináciami až delíriom, niekedy tiež stratou zraku a sluchu. Známe sú tiež škodlivé efekty na obličky, pečeň a gastrointestinálny trakt," vysvetľuje Šramková.
V prípade rozbitia teplomera je potrebné urýchlene zozbierať a odstrániť rozptýlenú ortuť a zabrániť tak jej ďalšiemu rozptylu. "Rozbité zvyšky teplomera, ako aj uvoľnenú ortuť je potrebné vložiť do uzatvoriteľnej a nepriepustnej nádoby tak, aby nedochádzalo k ďalšiemu úniku ortuťových pár. Rozliate kvapky ortuti je vhodné odstrániť napr. nasatím injekčnou striekačkou. Zvyšky, ktoré nebolo možné do striekačky nasať, je možné odstrániť tiež navlhčeným pijavým papierom," hovorí Šramková. Pri odstraňovaní by sa mali použiť rukavice, aby nedochádzalo k zbytočnému kontaktu s ľudskou pokožkou. Ortuť môže do organizmu preniknúť aj cez kožu. Následne sa krvou rozšíri do nervového systému a ukladá sa do mozgu. Keďže ortuť je rozpustná v tukoch, riziko je vyššie v prípade mastných rúk.
Nádobu so zvyškami je podľa Šramkovej potrebné riadne uzavrieť a zlikvidovať ako nebezpečný odpad. To znamená odniesť ju do zberne odpadov, prípadne špecializovanej firmy zaoberajúcej sa likvidáciou nebezpečných látok. "V žiadnom prípade sa ortuť nesmie vyhadzovať do nádob na bežný komunálny odpad," upozornila. Miestnosť, kde bola rozptýlená ortuť, je potrebné poriadne vyvetrať. Dôvodom je riziko vdychovania toxických pár uvoľňovaných z rozliatej ortuti, ktoré poškodzujú respiračný systém, poškodzujú sliznicu a spôsobujú akútne zápaly pľúc a dýchacích ciest. Poslanci Národnej rady SR ešte koncom októbra schválili novelu zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach. Ak ju prezident SR Ivan Gašparovič podpíše, od 3. apríla budúceho roka nebude možné na slovenskom trhu zakúpiť ortuťový teplomer na meranie telesnej teploty.
Autor článku: TASR